Ponedeljek, 27. 1. 2014, 18.37
9 let
Jakutsk, najbolj mrzlo mesto na svetu

Pet tisoč kilometrov od Moskve, daleč v vzhodni Sibiriji, ob reki Leni leži mesto Jakutsk, ki slovi kot najbolj mrzel kraj na svetu. Pozimi je povprečna temperatura pod –40, najbolj mrzel dan pa je imel –64 stopinj Celzija. Temperaturni ekstremi se nadaljujejo tudi poleti: takrat so temperature nad 30 stopinj Celzija, nad ničlo seveda, in namesto ledu poleti mesto nadlegujejo komarji.
Toda kljub izjemnim podnebnim razmeram Jakutsk ni le majhno rudarsko naselje sredi divjine v pokrajini Jakutija, ki se razprostira na milijon kvadratnih kilometrih. Nasprotno: mesto je bilo ustanovljeno že leta 1632, zdaj pa v njem živi 270 tisoč prebivalcev, četrtina vseh prebivalcev Sibirije. Poleg tega, da mesto svet pozna po nizkih temperaturah, je slavno tudi zaradi diamantov: v okolici mesta najdejo toliko dragocenih kamnov, da velja za peto najpomembnejše najdišče na svetu. Monopol nad pridelavo diamantov ima podjetje Alrosa, ki svet zalaga z dvajsetimi odstotki vseh diamantov. Vsako leto avgusta imajo v mestu Festival diamantov in tedaj se zdi, da je to sibirski Dubaj.
Legenda pravi, da je Bog pravično delil naravna bogastva po svetu, ko je prišel v vzhodno Sibirijo, pa ga je tako zeblo v roke, da je spustil vse, kar mu je ostalo. Pokrajina je zato dobro založena z naravnimi bogastvi. Prebivalci pokrajine se hvalijo, da je pri njih mogoče najti vse elemente v periodnem sistemu. Naravno bogastvo za začeli izkoriščati konec 19. stoletja, za gradnjo infrastrukture pa so bili zaslužni zaporniki iz gulagov.
Jakutsk ima namreč tudi svojo temno stran zgodovine: v času najhujših stalinističnih gulagov je bilo mesto tranzitna točka za zapornike. Prav zaporniki so zgradili tudi cesto M56, edino cestno povezavo med Jakutskom in Magadanom na pacifiški obali. Cesto imenujejo tudi Cesta kosti, saj so med delom umrle zapornike pustili kar na delovišču, tako da cesta dejansko teče čez njihove kosti. M56 je od decembra do maja vzdrževana kot ledena cesta, poleti pa se spremeni v skorajda neprevozno blatno pot čez tundro.
Življenje v takem mrazu zahteva nekaj prilagoditev. V mestu so večinoma japonski avtomobili, saj so prebivalci ugotovili, da se bolje obnesejo v mrazu kot lade. Večina prebivalcev avtomobile pusti prižgane, tudi ko skočijo po opravkih, saj se bojijo, da sicer ne bi več vžgali. Nekateri jih pustijo prižgane, tudi ko gredo na delo. To pomeni, da je zrak v mestu kljub nizkim temperaturam zelo onesnažen.
Študija, ki so jo izvedli v 90. letih, je presenetljivo pokazala, da prebivalci Jakutska pozimi redkeje zbolevajo za prehladi kot Britanci. Razlog? V sibirski mraz hodijo le, če je absolutno nujno potrebno, sicer so raje v hišah. Ko pa gredo ven, se hladu primerno oblečejo. Prepoved nošenja krzna v Jakutsku nikakor ne velja, nasprotno – brez krzna ne bi preživeli. Šole zaprejo šele, ko temperatura pade pod –55, na gradbiščih pa nehajo graditi pri –50 stopinjah Celzija. Prebivalci Jakutska se šalijo, da za to, da bi uničili mesto, sovražniki ne bi potrebovali jedrske bombe, dovolj bi bilo že, da bi ukinili kurjavo. In res: lani, ko je zaradi mraza počil plinovod, je v vaseh v okolici Jakutska zaradi podhladitve umrlo pet ljudi.
Pretekli teden je tako v Bajkalskem jezeru izginil avtomobil, ker se je cesta vdrla, saj led ni debel 30 centimetrov kot navadno. V Irkutsku, Novosibirsku in Tomsku, velikih sibirskih mestih, so imeli še na začetku januarja temperature od minus pet do minus deset stopinj Celzija, kar je za ta del leta nenavadno.
V Jakustku niso imeli teh težav: že od začetka decembra je temperatura pod –40 stopinj Celzija in življenje teče kot ponavadi.
1