Nedelja, 5. 1. 2014, 21.58
8 let, 7 mesecev
Huligani lahko ogrozijo svetovno prvenstvo
Brazilci sicer slovijo kot veliki ljubitelji nogometa, a so imeli lani žalosten rekord: zaradi nogometnega nasilništva je v letu 2013 v Braziliji umrlo 30 ljudi. To je najvišja številka nogometnih smrti v zgodovini države. Leto prej je v nogometnih spopadih umrlo 29 ljudi, v letih od 1999 do 2008 pa 42. Brazilci se bojijo, kaj bo naraščajoče nogometno nasilje prineslo na svetovnem prvenstvu.
Ena najhujših predstav brazilskega nogometnega huliganstva se je zgodila prav pred koncem leta, v začetku decembra na tekmi med ekipama Atletico Paranaensa in Vasco de Gama. Divjanje brazilskih navijačev je v videoposnetkih obšlo svet in le čudež je, da tudi v tem spopadu ni bilo smrtnih žrtev. Še bolj nenavadno pa je, da se je tekma kljub nasilju nadaljevala.
Isti klub, Vasco, je bil udeležen tudi v septembrskem spopadu na tekmi proti Corinthinans, ki se je odigrala na enem izmed novih stadionov za svetovno prvenstvo. Glavni sponzor kluba Vasco japonski Nissan je zaradi tega incidenta prekinil pogodbo, takoj pa so se tudi porajala vprašanja, ali so novi stadioni dovolj varni in ali bo za varnost gledalcev med svetovnim prvenstvom dovolj poskrbljeno.
Brazilska predsednica Dilma Rousseff je že večkrat poudarila, da bo za varnost obiskovalcev poskrbljeno ter da bodo brazilski huligani pod nadzorom: "Država nogometa ne more tolerirati nogometnega nasilja. Na stadionih bo dovolj policistov, da bodo preprečili izgrede."
Medtem ko že nekaj let veljajo seznami razvpitih angleških huliganov, ki jim je prepovedan obisk svetovnih prvenstev, so za leto 2014 visoko na seznamu kritičnih držav tudi vzhodnoevropske države. Denimo Poljaki, ki so upali, da se bodo njihovi huligani pa evropskem prvenstvu 2012 umirili, a je ravno obratno. Fanatični navijači so pred kratkim pred njegovo hišo napadli napadalca kluba Zaglebie Lubin, v avto, v katerem se je vozil njihov vratar, pa so metali opeke. Med bolj razgrete vzhodnoevropske navijače se uvrščajo tudi romunski, ki se pogosto povezujejo s skrajno desničarskimi političnimi strankami, niso pa redki napadi na nogometaše. Na srečo organizatorjev se niti Poljska niti Romunija nista uvrstili na svetovno prvenstvo.
Zakonsko so se huliganov lotili tudi v Rusiji, ki je tudi udeleženka svetovnega prvenstva. Nogometni navijač, ki bo kalil javni red in mir, bo po zakonu lahko kaznovan s 300 evri kazni, javnim delom in sedemletno prepovedjo ogleda tekem. Policija ima sestavljene sezname potencialnih nasilnežev, ki jih nenehno nadzorujejo. V Rusiji so tak zakon sprejeli kot pripravo na svetovno prvenstvo leta 2018, ki bo v Rusiji.