Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
28. 6. 2015,
7.02

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 28. 6. 2015, 7.02

9 let, 2 meseca

Grške banke bodo v ponedeljek ostale zaprte

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Grške banke bodo v ponedeljek ostale zaprte, je po poročanju britanske mreže BBC dejal predstavnik banke Piraeus po izrednem sestanku sveta za stabilnost sistema v Atenah.

Grška vlada se je odločila za kapitalski nadzor. Nekateri mediji poročajo, da naj bi banke ostale zaprte do referenduma, ki bo v nedeljo, 5. julija, torej ves teden. Zaprta naj bi ostala tudi borza, poročajo tuji mediji. Grški premier Aleksis Cipras poudarja, da so vloge v grških bankah varne.

Novica o zaprtju bank prihaja po odločitvi Evropske centralne banke (ECB), ki je sporočila, da ohranja nujno likvidnostno pomoč (ELA) grškim bankam na sedanji ravni. V sporočilu so še zapisali, da bodo tesno sodelovali z grško centralno banko za ohranitev finančne stabilnosti. Dodali so, da so svojo odločitev pripravljeni znova pretehtati.

Evropska centralna banka v zadnjih tednih edini vir likvidnosti Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je omenjena raven nujne likvidnostne pomoči 90 milijard evrov. Grške banke so že več mesecev odvisne od nujne likvidnostne pomoči. ELA predstavlja zanje zaradi popolnega nezaupanja trgov v Grčijo in množičnega dvigovanja prihrankov ljudi v zadnjih tednih edini vir likvidnosti.

Predsednik ECB Mario Draghi je napovedal, da bodo tesno sodelovali z grško centralno banko, guverner grške centralne banke Janis Sturnaras pa je napovedal, da bo grška centralna banka sprejela vse potrebne ukrepe za zagotovitev finančne stabilnosti grških državljanov v teh težkih okoliščinah.

Grški parlament je ponoči potrdil predlog premierja Ciprasa, da bi Grki na referendumu 5. julija odločali o pogojih mednarodnih upnikov v zameno za nadaljnjo pomoč. Premier Cipras je v nagovoru pred glasovanjem izrazil upanje, da bodo Grki izrazili odločen ne ultimatu upnikov, kar bo okrepilo pogajalsko moč države in glasen da Evropi solidarnosti.

"Nekateri mislijo, da so zadeve v Grčiji igra" Cipras je referendum napovedal v noči na soboto, premislil pa si ni niti po sobotni odločitvi evroskupine, da programa pomoči Grčiji ne podaljša za en mesec, da bi v miru izvedli referendum. Poslanci so njegov predlog podprli s 178 glasovi za in 120 proti.

"Nekateri mislijo, da so zadeve v Grčiji igra. Dostojanstvo našega ljudstva ni igra," je v parlamentu dejal Cipras in spomnil na številne brezposelne ter revne Grke. "Milijon in pol brezposelnih ni igra. Trije milijoni ljudi, ki živijo v revščini, niso igra," je opozoril.

Ob tem je dejal, da grožnje, izsiljevanje in poskus ustvarjanja panike ne bodo spremenili volje grškega ljudstva, da živi dostojanstveno. "Prihodnjo nedeljo bomo izvedli referendum in tako počastili našo suverenost ter prihodnost," je dejal.

Varufakis: Ključ za rešitev krize je v rokah Merklove Grški finančni minister Varufakis je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo nemškega časnika Bild dejal, da je ključ za rešitev grške krize v rokah nemške kanclerke Angele Merkel.

"Šefi vlad članic Unije se morajo odzvati in med njimi ima Merklova kot predstavnica najpomembnejše države v rokah ključ. Upam, da ga bo uporabila," je dejal Varufakis.

Varufakis je dejal, da so Atene pripravljene na nadaljevanje pogovorov z mednarodnimi posojilodajalci. Kot je pojasnil, so pred referendumom o pogojih mednarodne pomoči Grčiji, ki bo predvidoma 5. julija, pripravljeni na nove predloge institucij.

Grki čakajo mnogo boljše predloge Če bodo institucije predstavile nove predloge, ki bodo "mnogo boljši" kot tisti v četrtek, lahko grška vlada priporočilo državljanom spremeni in jim predlaga, naj pogoje sprejmejo, je za Bild dejal Varufakis.

Časnik Bild danes še poroča, da je kanclerka Merklova za ponedeljek sklicala krizni sestanek v svojem uradu, ki naj bi se ga udeležili vodilni predstavniki strank, zastopanih v bundestagu.

Referendum po torku ne bo več pomemben Generalna direktorica IMF Christine Lagarde se je na odločitev Grčije že odzvala in ponovila, da Grčija po torku ne bo več imela dostopa do sredstev IMF, dokler ne bo vrnila 1,6 milijarde evrov.

Ocenila je tudi, da nedeljski referendum ne bi imel pravne osnove. Glede na to, da se v torek izteče tudi evropski program pomoči Grčiji, pa meni, da referendum po torku niti ne bo več pomemben.

Mednarodni denarni sklad po njenih besedah pozorno spremlja položaj v Grčiji in sosednjih državah ter je "pripravljen nuditi podporo", če bo ta potrebna. "Prihodnji dnevi bodo pomembni," je sporočila Lagardova.

Lagardova je v sporočilu za javnost izrazila razočaranje nad neuspešnostjo pogajanj med Grčijo in mednarodnimi posojilodajalci. A po njenih ocenah je območje evra "v močni poziciji", da odgovori na krizo.

Ni še konec Scenarijev o tem, kako se bo razpletla grška kriza, je veliko, segajo pa od čim bolj nadzorovanega izstopa Grčije iz evrskega območja do še vedno mogočega razpleta, ko bi Grčija in posojilodajalci zadnji trenutek le dosegli dogovor. Za zdaj je skupno sporočilo evroskupine še naprej, da Grčija ostaja članica evrskega območja.

V Grčiji so medtem pred bankomati ves dan nastajale dolge vrste, ker ljudje dvigujejo denar v strahu, da se banke v ponedeljek ne bodo odprle in bo vlada uvedla nadzor nad kapitalom, da prepreči njegov beg iz države.

Ne spreglejte