Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Četrtek,
25. 7. 2013,
13.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 7. 2013, 13.45

8 let, 8 mesecev

Foto: Balkanska "fešta" na Brdu s francoskim pridihom

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Strogi varnostni ukrepi in preletavanje helikopterja v okolici so dali vedeti, da se na gradu Brdo dogaja nekaj velikega. Borut Pahor je na kupu zbral balkanske voditelje in francoskega predsednika.

V idilični okolici gradu Brdo je Slovenija po vrhu EU-ja gostila največji diplomatski dogodek. Ko so na bližnjem Brniku pristajala letala visokih gostov, so morala druga letala krožiti nad letališčem in čakati na dovoljenje za pristanek.

Divja vožnja iz Ljubljane do Brda, varnostni pregled ob vhodu in gneča v novinarskem središču. Nekateri tuji novinarji so se pritoževali zaradi strogega protokola. Fotografi in snemalci v kongresnem centru niso smeli mimo rdečega traku, ki je ločeval medije od predsednikov.

Za "Brdo proces" je bilo akreditiranih 129 predstavnikov medijev (61 domačih, 68 tujih), prišli so novinarji iz Francije, Avstrije, Srbije, Hrvaške, BiH-a, Albanije in Makedonije ter celo Japonske.

Čakanje se je končalo, ko je v spremstvu vodje protokola Ksenije Benedetti pred fotografe z nekajminutno zamudo stopil nasmejani predsednik Borut Pahor. Nekaj minut pozneje se mu je pridružil hrvaški kolega Ivo Josipović. "Si v redu?" je svojega sogostitelja pozdravil Pahor.

Predsednika sta kramljala v pričakovanju posebnega gosta. Pred prihodom Francoisa Hollanda sta v kongresni center prišla še slovenski zunanji minister Karl Erjavec in njegov francoski kolega Laurent Fabius ter kramljala v francoščini.

Hollande, prvi francoski predsednik v Sloveniji, se je pustil malce čakati, nato pa ob spremljavi fotografskih bliskavic le prikorakal do gostiteljev, ki sta ga toplo sprejela. Ko je odhajal, je na vprašanje francoske novinarke, kako se počuti, odvrnil: "Zelo dobro".

Francoskemu predsedniku je sledil predsednik Makedonije Gjorge Ivanov, ki je v Skopju pred kratkim gostil Pahorja.

Sledili so predsednik Albanije Bujar Nishani …

… hrvaški član predsedstva BiH-a Željko Komšić …

… edina dama med predsedniki na Brdu, predsednica Kosova Atifete Jahjaga …

… predsednik Črne gore Filip Vujanović …

… in srbski predsednik Tomislav Nikolić, ki se je z obema gostiteljema poljubil na lice.

Predsedniki so se nato skupaj "skrili" pred mediji in se vrnili na skupinsko slikanje ...

... nato pa začeli plenarno zasedanje, na katerem so dosegli skupno izjavo.

Na tiskovni konferenci sta Pahor in Hollande poudarila pomen procesa Brdo kot mehanizma za sprotno reševanje sporov v regiji, preden bi ti prerasli v resnejše konflikte, medtem ko države čakajo na vstop v evropske povezave. Do naslednje širitve EU, kot je poudaril Hollande, lahko mine še kar nekaj časa.

Po tiskovni konferenci so se najprej zunanji ministri nato pa še predsedniki iz kongresnega centra podali na delovno kosilo na gradu. Vmes so se ustavili za skupinsko slikanje. Ni ostalo neopaženo, da sta se predsednik Srbije in predsednica Kosova postavila skupaj. V nasprotju s srečanjem pred tremi leti, ko je Pahor prvič gostil proces Brdo, sta tokrat prišla tako predsednik Srbije kot predsednica Kosova. Pred tremi leti je udeležbo v zadnjem trenutku odpovedal tedanji srbski predsednik Boris Tadić.

Po slikanju pri jezeru sta Nikolić in Josipović nekoliko zaostala za glavnino in se zapletla v krajši pogovor, kot tudi Pahor in Hollande.

Za kosilo so visoki gosti dobili rezine ekološko gojenega goveda, žlikrofe s špinačno-želiščnim skutinim nadevom ter mlado zelenjavo. Sledila je lahka poletna sladica z malinami in jogurtom ter tartufove praline s kavo.

Sledila so bilateralna srečanja, nato pa se je posebni gost - Hollande - odpravlja še v Ljubljano na dvostranska srečanja s slovenskim političnim vrhom.

Tokratni Proces Brdo, kljub temu da ni bilo nikogar od predstavnikov institucij Evropske unije, je uspel, saj je Pahorju skupaj uspelo spraviti predsednike držav, ki so bile ob razpadu nekdanje skupne države Jugoslavije zapletene v neusmiljeno vojno. In ravno preprečevanje takšnih ali podobnih morebitnih konfliktov v prihodnje je namen Procesa Brdo.

Ne spreglejte