Petek, 5. 2. 2010, 16.02
8 let, 8 mesecev
Evropski poslanci niso bili obveščeni o spremembah glede dohodnine
Kot so poudarili na novinarski konferenci, bodo kljub temu plačali davek, če ga bodo morali. Fajonova (S&D/SD) in Vajgl (ALDE/Zares) sta sicer priznala, da ima vsaka država članica EU pristojnosti uvesti davek za evropske poslance. Po njunih besedah so tri članice unije to že storile.
Poslanci upajo na plačano zdravstveno zavarovanje
"Upam, da zakon ni bil pripravljen stihijsko in necelovito, tako kot je praksa sedanje vlade," je bila ostra Jordan Cizljeva (EPP/SDS). Obenem je izrazila pričakovanje, da bodo evropski poslanci v primeru, da bodo morali plačevati dohodnino, imeli enake pravice kot slovenski državljani, kot je npr. zdravstveno zavarovanje.
Vajgl: V Sloveniji od tega ukrepa ne bo nihče imel nič
Vajgl pa je poudaril, da tovrstne "solo akcije" rušijo enakopraven položaj evropskih poslancev. Ob tem je še dejal, da ne verjame, da si bodo od dodatnega obdavčenja sedmih evropskih poslancev slovenske javne finance opomogle. "V Sloveniji od tega ukrepa ne bo nihče imel nič," je še menil.
V skladu z novelo zakona o dohodnini bodo evropski poslanci dohodke, ki jih bodo prejeli v zvezi z opravljanjem svoje funkcije, napovedali v Sloveniji in plačali razliko v dohodnini, če bo davek od teh dohodkov na ravni EU nižji kot dohodnina, izračunana v Sloveniji.