Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 10. 2014,
15.50

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ebola čokolada podražitev gospodarstvo

Sreda, 15. 10. 2014, 15.50

5 let, 6 mesecev

Čokolada - ekonomska žrtev ebole

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Posledice aktualnega izbruha ebola počasi prodirajo v vse družbene pore. Zadnja ekonomska žrtev je kakav. Zaprtje meja med glavnimi proizvajalkami kakava omejuje dostop delovne sile in dviguje ceno.

Sosede največjih proizvajalk kakava najbolj prizadete z ebolo Medtem ko so v Teksasu zabeležili novo žrtev, v Španiji in Bostonu pa več ljudi spravili v karanteno, po svetu odmeva vest o drugačnih - ekonomskih - posledicah izbruha ebole. Države, ki jih je aktualni izbruh bolezni najbolj prizadel - Liberija, Sierra Leone in Gvineja, so v neposredni geografski soseščini z največjimi svetovnimi proizvajalkami kakava - Slonokoščeno obalo, Gano in Nigerijo.

Cene navzgor Slonokoščena obala, ki po podatkih Združenih narodov proizvede največ kakava - 1,65 milijona ton letno - kar ustreza tretjini svetovnih zalog, je namreč po poročanju spletišča Politico že avgusta zaprla meje z Gvinejo in Liberijo. Omejitev je posebej problematična, saj je jesen nabiralna sezona za kakavova zrna, ki zahteva tudi uvoženo delovno silo. Poseg v ustaljen proizvodni cikel je že povzročil dvig ceno kakava na svetovnih trgih.

Na Slonokoščeni obali za zdaj brez obolelih Kot poroča spletišče Tradingfloor.com, je običajna cena za tono kakava okoli 2.100 evrov. Izredne razmere so to že dvignile tudi do 2.700 evrov, glede na prihajajočo "sladko sezono", ki se začne z nočjo čarovnic, nadaljuje pa do konca leta, pa je pričakovati, da se rast ne bo ustavila. Slonokoščena obala sicer še ni zabeležila nobenega primera ebole, enako velja za sosednjo Gano, ki proizvede okoli 15 odstotkov svetovne zaloge kakava letno. Nigerijo, katere delež v svetovni letni dobavi kakava je okoli 8 odstotkov pa je prizadelo že 20 potrjenih primerov oboleli, 8 pa jih je umrlo.

Podpora za boj proti eboli Na krizo so se že odzvali pri svetovni panožni organizaciji World Cocoa Foundation. Ta je od svojih 113 članic, med katerimi so tudi čokoladni velikani, kot je npr. Nestle, začela zbirati prispevke za boj proti eboli. Te bodo prek Karitasa in Rdečega križa usmerili v države, ki potrebujejo največ pomoči.

Ne spreglejte