Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 7. 2017,
16.43

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,63

2

Natisni članek

Natisni članek

Poljska

Sreda, 26. 7. 2017, 16.43

7 let, 4 mesece

Bruselj ukrepa proti Poljski, grožnja s 7. členom ostaja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,63

2

Poljska zastava | Foto Reuters

Foto: Reuters

Evropska komisija je danes sprejela nekatere ukrepe proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme, ni pa se še odločila za uporabo "jedrske bombe" - 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic. Grožnja s to možnostjo sicer ostaja. Komisija je danes tudi natančno opredelila, v katerem primeru jo bo uporabila.

V minulem tednu so se nekatere stvari na Poljskem spremenile, nekatere pa se niso, je dejal prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, pri čemer je pozdravil napoved veta poljskega predsednika na dva sporna zakona, a opozoril na preostala dva.

Sporna sta še dva zakona

Poljski predsednik Andrzej Duda je v ponedeljek napovedal veto na zakona o pravosodnem svetu in vrhovnem sodišču, a sporna sta tudi zakona o nacionalni pravosodni šoli, ki že velja, in o ureditvi rednih sodišč, ki naj bi začel veljati kmalu.

Poljska ima tri mesece časa, da se odzove

Komisija je zaradi tega Poljski poslala priporočilo v sklopu okvira za zaščito pravne države, v katerem je utemeljila resne skrbi zaradi predvidene pravosodne reforme, ki po njeni oceni krepi sistemsko grožnjo vladavini prava, ugotovljeno že januarja lani. Poljska ima zdaj mesec dni časa, da se ustrezno odzove na vse izpostavljene probleme. Še zlasti komisija Poljsko poziva, naj ne sprejme nobenega ukrepa za razrešitev ali prisilno upokojitev sodnikov vrhovnega sodišča.

Če bo Poljska to storila, je komisija pripravljena takoj sprožiti postopek 7. člena. Začetno uradno opozorilo je po navedbah komisije mogoče sprožiti s podporo štirih petin članic unije.

Komisija je danes odločila tudi, da proti Poljski sproži pravni postopek zaradi zakona o ureditvi rednih sodišč, ki krši evropsko zakonodajo. Prvi opomin v sklopu tega postopka bo komisija poslala, takoj ko bo sporni zakon začel veljati. Namesto običajnih dveh mesecev bo imela Poljska en mesec časa, da se nanj ustrezno odzove. Če se ne bo, sledi v sklopu postopka zaradi kršenja evropske zakonodaje drugi opomin in nato tožba na Sodišču EU.

Med problematičnimi točkami komisija izpostavlja diskriminacijo na podlagi spola, konkretno načrte za uvedbo različne upokojitvene starosti za sodnike in sodnice, medtem ko je ta zdaj opredeljena enako za vse pri 67 letih.

Znova je opozorila tudi na predvideno diskrecijsko pravico pravosodnega ministra, da imenuje in razrešuje sodnike brez kakršnih koli meril. V povezavi z vsemi omenjenimi ukrepi je prvi podpredsednik še izpostavil, da enomesečni rok v sklopu priporočila nikakor ne pomeni, da ne more komisija postopka v okviru 7. člena sprožiti prej. Timmermans je ob tem znova poudaril, da je komisija še naprej pripravljena na konstruktiven dialog s poljsko vlado.

Najostrejša opozorila do zdaj

Možnost uporabe 7. člena proti poljski vladi pod taktirko vodje vladajoče stranke Zakon in Pravičnost (PiS) Jaroslawa Kaczynskega se omenja že več kot leto in pol, a opozorili danes in minuli teden sta najostrejši doslej. Komisija je začela proti Poljski ukrepati januarja lani, ko je sprožila preliminarno preiskavo, prvo fazo v sklopu tristopenjskega okvira za odpravljanje sistemskih groženj pravni državi, uvedenega leta 2014.

Na prvi stopnji komisija najprej oceni, ali obstajajo jasna znamenja sistemskih groženj pravni državi. Če obstajajo, pošlje problematični članici mnenje, v katerem vsebinsko utemelji svoje skrbi.

Na drugi stopnji komisija poda priporočilo ukrepanja kršiteljici za odpravo problemov, na tretji stopnji pa pozorno spremlja izvajanje tega priporočila, pri čemer se lahko v skrajnem primeru odloči za uporabo 7. člena pogodbe EU.

Komisija je od januarja lani v okviru tega mehanizma v primeru Poljske izdala eno mnenje in tri priporočila, vključno z današnjim.

Postopek uporabe 7. člena je dvodelen: prvi del je preventiven in se uporablja v primeru tveganj resnih kršitev, drugi pa predvideva sankcije v primeru obstoja resnih kršitev, vključno z začasnim odvzemom glasovalnih pravic.
Ne spreglejte