Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 6. 2014,
9.54

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 6. 2014, 9.54

8 let, 8 mesecev

Ameriški diplomati bežijo iz Iraka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Iraške sile nadaljujejo spopade s skrajneži, ki napadajo mesto Bakuba, prestolnico province Dijala, ki je od Bagdada oddaljena le kakih 50 kilometrov. ZDA pravijo, da so odprte vse možnosti.

Spopadi potekajo na obrobju Mukdadije, približno 35 kilometrov severovzhodno od Bakube. Ofenziva borcev iz vrst islamske države Iraka in Levanta (Isil) je vse bliže Bagdadu.

Bakuba je etnično mešano mesto, v katerem živijo Kurdi, suniti in šiiti, in je po ameriški invaziji leta 2003 postala nekakšen simbol nasilja.

Islamisti napovedali pohod na Bagdad Pripadnikom Isila je od ponedeljka uspelo zavzeti velike dele večinsko sunitskega severa Iraka, med drugim dve prestolnici provinc, drugo največje iraško mesto Mosul v provinci Ninive in Tikrit v provinci Saladin.

Njihov tiskovni predstavnik Abu Mohamed Al Adnani je napovedal, da bodo prišli vse do Bagdada in do šiitskih svetih mest še bolj na jugu, kot je Karbala, ki jo vsako leto obišče na milijone romarjev.

Ofenziva grožnja suverenosti Vodja političnega urada Združenih narodov v Iraku Nikolaj Mladenov je v četrtek na zasedanju Varnostnega sveta ZN dejal, da predstavlja ofenziva Isila veliko grožnjo za suverenost Iraka, a da Bagdad za zdaj ni neposredno ogrožen.

Obama: Odprte so vse možnosti ZDA medtem po besedah predsednika Baracka Obame preučujejo "vse možnosti" za pomoč iraškim varnostnim silam v boju proti skrajnežem. Irak naj bi ZDA med drugim že zaprosil za napade z brezpilotnimi letali, a naj bi bila ta prošnja zavrnjena.

Umik ameriških delavcev iz Iraka Medtem so ameriška podjetja v četrtek začela evakuacijo več sto ameriških državljanov, ki v pomembnem vojaškem letalskem oporišču Balad, kakih 80 kilometrov severno od Bagdada, pogodbeno delajo za iraško vlado na programih, povezanih z lovci F-16.

Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je potrdila, da podjetja delavce iz varnostnih razlogov začasno umikajo v Bagdad. Poudarila je, da ameriška vlada pri tem ne sodeluje, veleposlaništvo ZDA v Bagdadu pa še naprej normalno dela.

Tuji mediji sicer poročajo, da je bilo na treh letalih, ki so zapustila Irak, tudi 12 ameriških vladnih predstavnikov in pripadnikov vojske, ki so urili iraške sile.

Ne spreglejte