Četrtek, 3. 12. 2015, 10.27
8 let, 9 mesecev
Amerika, dežela množičnih streljanj
Na jugu Kalifornije je bilo v množičnem streljanju na božični zabavi javnih uslužbencev ubitih 14 ljudi. Po podatkih portala Mass Shooting Tracker je to od leta 2013 že 1.042. množično streljanje v Združenih državah Amerike, v katerih je bilo ubitih več kot 1.300 ljudi, 3.700 pa ranjenih. Na seznam so uvrščeni vsi napadi s strelnim orožjem, v katerih so ubili ali ranili štiri ali več ljudi, kakor množično streljanje definira FBI. Na seznam niso vključena streljanja med člani kriminalnih združb. Seveda so najodmevnejša streljanja v šolah, trgovskih centrih in drugih javnih ustanovah.
Po podatkih raziskovalcev s harvardske univerze ti napadi v zadnjih petih letih strmo naraščajo. Ugotovili so tudi, da se polovica streljanj zgodi v šoli ali na delovnem mestu in da je napadalec navadno moški, star okoli 35 let, čeprav je bil najmlajši strelec enajstletni fant. Večina strelcev množičnih streljanj je belcev.
Harvardska raziskava je tudi pokazala, da je tri četrtine orožja, ki so ga uporabljali strelci v množičnih streljanih, kupljenega zakonito. Američani, ki predstavljajo 4,4 odstotka svetovne populacije, imajo 42 odstotkov vsega svetovnega strelnega orožja, ki ga imajo v lasti civilisti.
Podobno mnenje ima tudi predsedniška kandidatka Hillary Clinton, ki je takoj po streljanju na Twitterju zapisala, da ne sprejema tega, da je to normalno, in zahtevala akcijo, ki bi zaustavila nasilje s strelnim orožjem.
Tudi demokratski kandidat Bernie Sanders je zapisal, da je "množično streljanje postalo vsakodnevni pojav v državi. To bolno nasilje s strelnim orožjem se mora končati."
Za preostale kandidate se zdi, da so ob množičnih streljanjih vsaj malo utišali svoje zahteve po do zob oboroženi Ameriki, in večinoma le pozvali k molitvi za žrtve. Donald Trump je še ob streljanju v Parizu govoril, da se to ne bi zgodilo, če Francija ne bi imela enega najstrožjih zakonov o nošenju orožja, saj "nihče razen zlikovcev ni imel orožja. Nihče ni imel orožja, zato so jih postrelili drugega za drugim."
Ob zadnjem primeru množičnega streljanja je na primer dejal, da ni treba prepovedati dostopa do orožja, temveč zaostriti psihološke teste, potrebne za pridobitev orožnega lista. Ob streljanju v Kaliforniji je na Twitterju zapisal le, da "se zdi zelo hudo. Srečno, policija, in Bog vas blagoslovi. To je trenutek, ko smo hvaležni policiji."
A to, kar se zdi Američanom strog nadzor nad strelnim orožjem, je s stališča drugih držav sveta orožarski supermarket.