Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 6. 2014,
16.31

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 6. 2014, 16.31

9 let

Albansko "kraljestvo marihuane" znova pod nadzorom policije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Albanska policija je po petih dneh spopadov s prekupčevalci z mamili danes prevzela nadzor nad albansko vasjo Lazarat, znano tudi kot kraljestvo marihuane.

V najobsežnejši tovrstni operaciji v zadnjem desetletju je policija zasegla več kot 26 ton marihuane in več kot 90.000 sadik konoplje. Policija je obsežen obračun s preprodajalci mamil v evropski prestolnici marihuane začela v ponedeljek, v njem pa so bili ranjeni policist in dva civilista. Aretirali so najmanj šest ljudi. V akciji je sodelovalo okoli 800 policistov, med drugim tudi z oklepniki, preprodajalci mamil pa so jih med drugim napadali s protitankovskimi izstrelki.

Med operacijo so odkrili tudi štiri laboratorije Po navedbah tiskovne predstavnice albanske policije Laure Totraku so med operacijo odkrili tudi štiri laboratorije, med njimi dva za proizvodnjo konopljinega olja. Mamilarskim tolpam so zasegli več deset kosov avtomatskega orožja in veliko količino streliva. Policija sicer še vedno preiskuje številne hiše in polja v Lazaratu, kjer sicer živi okoli 2200 ljudi.

Albansko tožilstvo medtem pripravlja seznam domnevnih organizatorjev obsežne proizvodnje in prodaje marihuane v tej vasi okoli 240 kilometrov južno od Tirane. Na njem naj bi bilo najmanj 50 ljudi. Po navedbah prič so številni prebivalci pred prihodom policije zažgali svoja polja marihuane, nato pa pobegnili.

Po podatkih policije v Larazatu letno proizvedejo okoli 900 ton marihuane v vrednosti okoli 4,5 milijarde evrov, kar je skoraj toliko kot polovica BDP Albanije. Na poljih dela na tisoče sezonske delavcev z vsega Balkana.

Albanija velja za največjo proizvajalko marihuane v Evropi in to kljub prizadevanjem pristojnih oblasti, ki zatrjujejo, da vsako leto uničijo od 90.000 do 130.000 sadik konoplje.

Ne spreglejte