Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Četrtek,
9. 5. 2013,
12.47

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 5. 2013, 12.47

9 let

Zver: Vedno bližje smo izgubi dela suverenosti; Fajonova: Trenutno nam ne grozi trojka

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Verjamem, da bo EU do konca junija lahko poslal jasno sporočilo, da Slovenija sama in EU zmoreta in da države ne bodo več padale kot domine pod pritiski finančne krize, pravi Kacin.

Vlada bo v petek Evropski komisiji poslala program stabilnosti in nacionalni reformni program, ki predstavljata ključno programsko podlago za izhod iz krize.

Zver: Mislim, da je to napačna pot

Evropski poslanec Milan Zver (ELS/SDS) meni, da s tema dokumentoma ne bomo prepričali Bruslja, da smo sposobni sami rešiti svoje težave, predvsem zato, ker Bruselj ni naklonjen višanju davkov. S tem se namreč po Zverovih besedah duši gospodarski zagon, posledično pa se bodo zmanjšale investicije v nova delovna mesta. "Mi bi morali ustvariti bolj ustrezno davčno okolje za domače in tuje investicije, da bi več kisika ostalo gospodarstvu in da bi gospodarstvo razpolagalo z njim, ne pa da ga pobere država," je prepričan.

"Mislim, da je to napačna pot. Morali bi nadaljevati reforme, ki so bile sprejete lani, in tako spodbujati gospodarsko rast. Kje dobiti svež denar? Seveda na tujih finančnih trgih, ampak na pameten način, tudi s privatizacijo velikih sistemov. Zagotovo dvig davkov kot prva prioriteta ni prava pot, ker izniči preostale učinke reform," je izpostavil.

Na vprašanje, kaj nas čaka, če Bruslja s programoma ne prepričamo, je odgovoril, da nas verjetno čakajo obvezna pravila evropskih institucij, ki so določena za takšne primere. Prepričan je, da smo vedno bližje temu scenariju, kar pomeni, "da bomo dejansko zgubili del svoje suverenosti in dokazali, da se Slovenija sama ni sposobna soočati s posledicami krize in ni zrela za to."

Fajonova: Slovenija niti približno ni primerljiva s Ciprom ali Grčijo

Evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD) pa je nasprotno prepričana, da slovenska vlada dela vse, kar je v njeni moči, da ji bo Evropo uspelo prepričati z ukrepi. "S tem, kaj je dejansko odpotovalo v Bruselj, v celoti nisem seznanjena, glede na to, kar vem, pa mislim, da gre za ukrepe v pravo smer. Slovenija niti približno ni primerljiva s Ciprom ali Grčijo. Naši podatki o gospodarski rasti, primanjkljaju in preostala statistika so veliko boljši, kot imamo občutek, ko spremljamo tuje medije. Mislim, da je Slovenija na vsak način sposobna najti izhod iz tega položaja in da nam v tem trenutku nikakor ne grozi trojka, če bomo sposobni te ukrepe, ki smo jih dali na papir, tudi v resnici izpeljati, za kar pa bo potreben resničen politični konsenz v državi, ki pa na žalost prepogosto manjka," je pojasnila.

Kakšno pa je stališče Fajonove do dviga DDV-ja in uvedbe kriznega davka? "Dokler so davki upravičeni in prizadenejo tiste, ki si morda lažje odtrgajo od zaslužka nek določen del denarja v tem položaju, v katerem živimo, je to lažje razumeti. Želela bi si, da ti davki ne bi prizadeli ljudi, ki so že tako odrinjeni na rob družbe ali pa v tem položaju že dovolj prizadeti. Skratka, davki in rezi so potrebni, to je pot, ki je prava, vendar pa morajo biti modro premišljeni," nam je odgovorila.

Kacin: Pomanjkanje samozavesti med ljudmi je posledica pomanjkanja samozavesti med mediji

Jelko Kacin (ALDE/LDS) pa meni, da je naša glavna težava pomanjkanje samozavesti. Kot pravi, vsi pričakujejo, da bo Slovenija naredila nekaj na podlagi izkušenj drugih in da bo nekaj prekopirala, vendar Kacin opozarja, da smo že kdaj prej sanirali slovensko gospodarstvo. Izpostavil je, da smo imeli po osamosvojitvi največje število nezaposlenih, pa tudi vse banke so bile v hudih težavah.

"Od takrat naprej poznamo mehanizme. Če bi pogledali po arhivih, bi tudi ta mlajša ekipa vlade marsikaj odkrila. Ampak zdaj ne kritiziram vlade. Govorim o pomanjkanju samozavesti med ljudmi, to je pa posledica pomanjkanja samozavesti med mediji. Ta kritičnost je na meji čistega kritizerstva in ne pelje nikamor. Verjamem, da bo v ponedeljek minister za finance Uroš Čufer kolege in komisarja za finance prepričljivo seznanil z ukrepi, ki so predvideni, in da bo potem v zaporedju teh uspehov hitro sledila tudi razprava na svetu in da bo EU do konca junija lahko poslal jasno sporočilo, da Slovenija sama in EU zmoreta in da države ne bodo več padale kot domine pod pritiski finančne krize," je poudaril.

Ne spreglejte