Četrtek, 13. 12. 2012, 14.33
7 let, 7 mesecev
ZDUS odprl vrata svetovalnici za izboljšanje bivanja starejših

Vendar pa imajo po besedah predsednice ZDUS-a Mateje Kožuh Novak večje ambicije, saj si jih želijo odpreti v vseh slovenskih pokrajinah.
Svetovalnica je del mednarodnega projekta HELPS, ki se ukvarja z bivanjem starejših v srednjeevropskih mestih. ZDUS je slovenski projektni partner, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa pridruženi. V omenjenem projektu sodelujejo še Italija, Avstrija, Madžarska, Češka, Poljska, Slovaška in Nemčija. Omenjeno svetovalnico je podprl tudi MOL.
S svetovalnico bodo sodelovali tudi različni ZDUS-ovi strokovnjaki
Svetovalec Urban Boljka je povedal, da ljudje lahko svetovalnico obiščejo (Kebetova 9), jih pokličejo (041 480 395, 01 519 41 17) ali pa zgolj pregledajo njihovo spletna stran in si tako pridobijo informacije oziroma strokovno podporo pri iskanju čim boljše individualne rešitve glede omenjene problematike.
V ta namen bo s svetovalnico ob kompleksnejših problemih sodelovala tudi skupina ZDUS-ovih strokovnjakov, če bo treba, pa seveda tudi drugih.
"Svetovalnica mora delovati tudi v smislu ozaveščanja ljudi o alternativnih oblikah bivanja starejših oziroma o tem, da je o bivanju v starosti treba razmišljati bolj zgodaj, tam nekje okoli 50. leta," je še povedal Boljka.
Pomembno je dovolj zgodaj začeti razmišljati o prilagoditvi svoje bivalne infrastrukture
Strokovni vodja projekta Tomaž Banovec je izpostavil, da moramo Slovenke in Slovenci zmanjšati svojo odvisnost od nepremičnin ter vtkati v miselnost več idej o raznih oblikah najemnosti, fleksibilnosti, zadružništva in kooperativ, ki bodo prej ali slej morale postati naša realnost. "Zadnji popis prebivalstva je namreč pokazal, da kar 63 tisoč žensk nad 65. letom živi samih v gospodinjstvih, in to je zagotovo vse večje finančno breme, ki ga bo zmoglo vse manj ljudi."
Zato je po njegovem prepričanju pomembno dovolj zgodaj začeti razmišljati o prilagoditvi svoje bivalne infrastrukture za nov način življenja, ko na primer nekdo potrebuje dvigalo in manjše stanovanje, drugi pa morda večjega, s sostanovalci, ki bodo drug drugemu v pomoč in podporo.
Sicer pa bo svetovalnica ponujala tudi informacije o oskrbi na domu, razpoložljivosti mest v domovih za starejše, ponudbi oskrbovanih stanovanj, možnostih menjave stanovanj in njihovem rentnem odkupu. Prav tako bo ponujala še svetovanja o manjših hišnih adaptacijah in popravilih.