Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
2. 1. 2013,
19.14

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 1. 2013, 19.14

9 let

Združenje Sever: Leta 1991 se nismo zoperstavili rdeči zvezdi in simbolom JLA

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Rdeči zvezdi ne odrekamo njenega zgodovinskega pomena. Ta simbol je povezan s koreninami slovenske državnosti, trdijo v Zvezi policijskih veteranskih društev Sever.

Na tako imenovani vsesplošni ljudski vstaji v Ljubljani, na kateri so sodelovali tudi člani Zveze policijskih veteranskih društev Sever in Zveze veteranov vojne za Slovenijo, smo lahko videli številne simbole nekdanje Jugoslavije in JLA. Omenjeni organizaciji smo zato povprašali, kako komentirata uporabo simbolov nekdanje totalitarne države in njene vojske, proti kateri so se veterani bojevali v osamosvojitveni vojni leta 1991.

"Za večino je rdeča zvezda simbol upora proti nacifašističnim okupatorjem in njihovim sodelavcem"

"Iz vašega vprašanja je očitno, da tudi vi nasedate populističnim zlorabam simbolov za dnevno rabo. Poglejte fotografije iz leta 1991 in opazili boste, da smo policisti leta 1991 imeli na uniformah, na vozilih, plovilih, helikopterjih, objektih idr. te iste simbole, ki so vključevali tudi rdečo zvezdo. Prve dni vojne nam je uspelo zamenjati le rdeče zvezde na pokrivalih," so v svojem odgovoru zapisali v Združenju Sever.

V vojni za Slovenijo leta 1991 se po njihovih besedah nismo zoperstavili rdeči zvezdi in simbolom nekdanjih SFRJ in JLA, ampak poniglavosti posameznikov pod njo, ki so poskušali ovirati in z uporabo vojaške sile preprečiti nastanek in razvoj nove slovenske države ter za vsako ceno ohraniti našo prejšnjo skupno državo. "Znan rek pravi: 'Narod, ki ne spoštuje svoje preteklosti, nima svoje prihodnosti.' V Združenju Sever rdeči zvezdi ne odrekamo njenega zgodovinskega pomena. Za večino slovenskega naroda pomeni simbol svobode in upora proti nacifašističnim okupatorjem in njihovim sodelavcem v letih 1941‒1945. Ta simbol je povezan s koreninami slovenske državnosti," so sklenili.

ZVVS brez komentarja

V Zvezi veteranov vojne za Slovenijo pa so poudarili, da njihovi člani simbolov nekdanje Jugoslavije niso uporabljali, postopkov preostalih udeležencev demonstracij pa, kot pravijo, ne morejo komentirati.

Ne spreglejte