Torek, 2. 12. 2008, 9.55
9 let, 3 mesece
Žbogar: S Hrvaško bomo okrepili zaupanje

Hrvaška in Slovenija bosta medsebojno zaupanje, spoštovanje in razumevanje okrepili s poglabljanjem odnosov in sodelovanja, tudi z obiski na najvišji ravni, kot je bil uradni obisk predsednika države Danila Türka v Zagrebu prejšnji teden, in s srečanji, kot je bilo v Bruslju. "Dogovorila sva se, da bova vzpostavila redno obliko komunikacije med ministrstvoma, da bomo sodelovanje razširili na številna področja," je dejal Žbogar in tako nakazal, da se bosta ministra kmalu spet srečala. "Hrvaška predseduje Varnostnemu svetu ZN in je tako zelo zanimiv sogovornik tudi za teme globalnega pomena," je dodal.
Obe strani želita poglabitev odnosov
Hrvaški minister se je strinjal, da so bili pogovori res "odprti in prijateljski". "Obe strani se zavzemata za poglabljanje odnosov, obe strani vidita medsebojne odnose kot partnerske in zavezniške. Slovenija je v EU in Natu, Hrvaška je temu cilju blizu, tako je naravno, da državi sodelujeta," je dejal Jandroković.
Najbolj pereč problem je trenutno to, da se je Hrvaška zaradi odprtih vprašanj s Slovenijo znašla v slepi ulici v pristopnih pogajanjih z EU. Slovenija namreč za soglasje za njen napredek na poti v EU zahteva, da iz pogajalskih stališč umakne vse točke, ki bi prejudicirale njuno mejo, vendar ta zahteva doslej še ni bila uresničena.
Francosko predsedstvo podalo predlog za rešitev
Pogovori o rešitvi zastoja so sicer v polnem teku, saj želijo Hrvaška, francosko predsedstvo EU in Evropska komisija pogajanja premakniti z mrtve točke do 19. decembra, ko bo pristopna konferenca Hrvaške z EU. Francosko predsedstvo je podalo svoj predlog za rešitev, h kateremu naj bi Slovenija v prihodnjih dneh predložila svoja dopolnila.
Slovenija o dodatnih elementih, ki jih želi vključiti v francoski predlog, po navedbah virov pri EU še ni obvestila niti Hrvaške niti francoskega predsedstva, namerava pa to storiti te dni. Slovenija ta problem rešuje ob posredovanju francoskega predsedstva, ki bo moralo preveriti, ali so slovenski elementi sprejemljivi za Hrvaško in države članice.
Nekaj poglavij - med tistimi, ki se odpirajo, naj bi bila štiri takšna poglavja - se nanaša na druga vprašanja, ki se ne rešujejo ob posredovanju francoskega predsedstva. Tudi ta naj bi bilo teoretično še mogoče rešiti do 19. decembra, sploh po današnjem dogovoru za tesno in redno komuniciranje.
"Če bo taka rešitev najdena - in Slovenija si zanjo skupaj s francoskim predsedstvom tudi prizadeva, potem Slovenija verjetno ne bo imela nobenih ovir ali težav, da bi podprla nadaljevanje pogajanj med Hrvaško in EU," je pojasnil Pahor po srečanju s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom danes v Bruslju.
"S tem ko je hrvaška vlada Evropski komisiji poslala dokumente, v katerih so tudi navedbe, ki jih je mogoče razumeti kot prejudiciranje meje na kopnem in na morju med državama, je storila nekaj, česar slovenska vlada ne more spregledati, ne prejšnja, ne sedanja," je opozoril predsednik vlade.