Državni tožilec Okrožnega državnega tožilstva v Celju je zavrgel kazensko ovadbo Bojana Šrota zoper novinarko tednika Reporter Biserko Karneža Cerjak.
Kot je sporočila omenjena novinarka, je do zavrnitve ovadbe prišlo na pobudo Vrhovnega državnega tožilstva, saj je ugotovilo, da ne gre za uradni pregon, temveč za pregon na podlagi tožbe.
Šrot bi moral pregon začeti z zasebno tožbo
Po navedbah novinarke je tako vrhovno državno tožilstvo le potrdilo, kar je ob njenem zaslišanju kriminalistu povedal njen odvetnik Dejan Gončin. Slednji je namreč na zaslišanju opozoril, da se lahko pregon za očitano kaznivo dejanje po kazenskem zakoniku začne le na predlog, če je kaznivo dejanje storjeno proti državnemu organu ali proti uradni ali vojaški osebi v zvezi z opravljanjem njene službe v tem organu. Ker občina ni državni organ, zato župan ni uradna oseba, kar pomeni, da bi moral pregon začeti z zasebno tožbo, je zapisala novinarka.
Kot navaja, je o primeru, ko politiki zlorabljajo določbe kazenskega zakonika z namenom utišanja medijev, obširno poročal tudi International Press Institute s sedežem na Dunaju.
Šrot se je skliceval na isti člen zakonika kot Janša
Po pisanju International Press Institute, "obdolžitve temeljijo na 171. členu kazenskega zakonika, torej prav istem členu, na katerem je nekdanji predsednik vlade tožilstvu predlagal kazenski pregon zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda. V primeru dokazane krivde po tem členu, bi bila novinarka Biserka Karneža Cerjak obsojena na zaporno kazen do enega leta".
"Javni funkcionarji zlorabljajo zakone za utišanje medijev"
Ob tem je, kot navaja Karneža Cerjakova, direktor International Press Institute David Dadge za časopis dejal, da gre "še za en primer kako javni funkcionarji v Sloveniji zlorabljajo takšne zakone za utišanje medijev". Opozoril je, da se noben novinar pri opravljanju svojega poklica ne bi smel soočiti z grožnjo zaporne kazni, še posebej ne v moderni demokratični državi kot je Slovenija.
Šrot bi se lahko poslužil drugih orodij
Župan Bojan Šrot, ki je bil za International Press nedosegljiv, bi lahko namreč po prepričanju predstavnikov IPI-ja v tem primeru uporabil bodisi Častno novinarsko razsodišče ali pa druge civilne vzvode, je še zapisala novinarka.
Šrot je kazensko ovadbo zoper Karneža Cerjakova vložil zaradi njenega prispevka z naslovom Fevdi celjskega župana, s katerim naj bi prizadela njegov ugled in dobro ime. Novinarko sta 17. novembra na uredništvu Reporterja obiskala kriminalista Policijske uprave Ljubljana in ji vročila vabilo na zaslišanje v vlogi osumljenke.