Mandatar Miro Cerar pravi, da je predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju jasno povedal, da ne podpira komisarske kandidature Alenke Bratušek, a bo zdaj počakal na Junckerjevo odločitev.
Juncker je včeraj opravil pogovor s predsednico vlade v odstopu Bratuškovo. Preostalih dveh kandidatov, predsednika DeSUS in zunanjega ministra Karla Erjavca ter evroposlanko Tanjo Fajon (SD), ki ju podpira Cerar, pa za zdaj na pogovor ni povabil.
Nemočni mandatar, ki je storil vse, kar je lahko
"Zdaj je treba počakati na odločitve gospoda Junckerja, ki še niso bile prejete. Jasno je, da je treba upoštevati, da kot mandatar v tem postopku nimam pristojnosti in nisem mogel neposredno vplivati na listo, ki jo je oblikovala vlada Alenke Bratušek," je dejal Cerar v izjavi novinarjem.
Spomnil je, da je njegova SMC še pred odločitvijo vlade o listi treh kandidatov neuspešno predlagala zdajšnjega komisarja Janeza Potočnika. Cerar je prepričan, da je storil največ, kar je lahko, s tem da je jasno in odločno izražal svoja stališča o kandidatih. A formalno na postopke ni mogel in še vedno ne more vplivati. Ker je bil na koncu uradni predlog Slovenije lista treh kandidatov, se je opredelil tudi do tega.
Kako hitro bo ukrepal in kdaj?
Na vprašanje, ali bo ukrepal po tem, ko bo njegova vlada potrjena, je Cerar odgovoril: "Počakajmo, da vidimo, kaj bo storil gospod Juncker. Videli bomo, kaj bo takrat še mogoče narediti. Če bi se pojavile kakšne velike težave, pomisleki, bomo to nedvomno zelo hitro obravnavali." S tem je Cerar mislil na morebitne zaplete v Evropskem parlamentu. Bratuškova bi se recimo lahko znašla pod plazom kritik na zaslišanju v Bruslju ali pa Juncker ne bi dobil podpore za svojo ekipo v parlamentu.
Že pred Cerarjevo izjavo je sporočilo za javnost poslala njegova stranka. Odločitev o tem, koga z aktualnega seznama kandidatov za evropskega komisarja bo izbral predsednik Evropske komisije, je v celoti v njegovih rokah. Odločitev bomo spoštovali, pravijo v SMC. Postopek kandidature za evropskega komisarja je pristojnost in odgovornost slovenske vlade, ki se poslavlja.
Dodali so, da Cerar kot mandatar nima pravno-formalne možnosti spreminjati seznama kandidatov. Ponovili so, da je Cerar Junckerja obvestil o podpori Erjavcu in Fajonovi. "Po zagotovilih prihodnjega predsednika Evropske komisije bo evropski komisar iz Slovenije vodil pomemben resor in imel vpliven položaj v Komisiji," so še zapisali.
Erjavcu se zdi Junckerjevo povabilo čudno
Erjavec je pred parafiranjem koalicijske pogodbe napovedal, da bo na sestanku odprl tudi vprašanje imenovanja komisarke. "Na vsak način bom Mira Cerarja še enkrat vprašal, kaj je obljubil predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju. Zelo nenavadno se mi zdi, da je Juncker na pogovor povabil tretjega kandidata, ki v koaliciji nima podpore, čeprav naj bi Cerar zelo jasno povedal, da je podprl dva koalicijska kandidata."
Slovenska komisarka edina brez podpore svoje vlade
Na vprašanje, ali bo Cerarjeva vlada edina v EU, ki ne bo imela komisarja, ki ga je podprla, je Erjavec odgovoril: "Upam, da se to ne bo zgodilo, čeprav kaže na to. To je odgovornost in odločitev Jean-Clauda Junckerja."
Predsednik Socialnih demokratov Dejan Židan je dejal, da komisarska zgodba ni del koalicijskih pogajanj, a v SD menijo, da bi moral Juncker znova razmisliti o Tanji Fajon, ker je dobra kandidatka. Dodal je, da Bratuškova ni primerna kandidatka, ker je na volitvah doživela poraz in ker je "zaradi njene nespretnosti padla vlada, kar ni bilo potrebno".
Židani branik slovenske suverenosti
Židan verjame, da bo o Bratuškovi kot kandidatki še veliko razprave tako v Sloveniji kot v Bruslju. "Verjamem, da se bodo pogovori nadaljevali. Ne smemo dovoliti, da Bruselj določi, kdo bo naš kandidat za komisarja." Predsednik SD pravi, da je proti Bratuškovi vsa slovenska politika, zato pričakuje, da bo "vrh slovenske politike, ki lahko komunicira z Junckerjem, jasno povedal, da to tako ne gre".
Spomnil je še na Cerarjeve izjave, da podpira Erjavca in Fajonovo. "Pričakujem, da ko politiki damo tako močne izjave, se teh izjav tudi držimo. Ob tako močnem nasprotovanju bi bilo zelo neobičajno, da bi komisija delala mimo tega."
Slovenski poslanci iz EPP pisali Junckerju
Slovenski evropski poslanci iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) - iz njenih vrst je tudi Juncker - Milan Zver, Lojze Peterle, Romana Tomc, Franc Bogovič in Patricija Šulin so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi Junckerjevega povabila Bratuškovi. Ob tem so menili, da bi moral Cerar na prvi seji nove vlade izbrati drugo kandidatko ali kandidata za slovenskega komisarja, ki bo užival podporo Slovencev.
SDS prepričana, da ima niti v rokah Cerar
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je podobno menil, da ima vse niti v rokah Cerar, ki bi s hitrim imenovanjem vlade še utegnil v Bruselj poslati novo ime za komisarja.