Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
21. 8. 2014,
15.00

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 21. 8. 2014, 15.00

8 let, 9 mesecev

Založba Rokus-Klett: Gre za revolucijo na področju učbeniškega gradiva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Založba Rokus-Klett je osmošolcem za pouk biologije ponudila prvi interaktivni učni komplet, ki ga je razvila skupaj z National Geographicom. Gre za nov standard snovanja interaktivnih gradiv.

"Izredno smo ponosni, saj ne gre samo za praznik naše založbe, temveč vsega šolskega sistema, saj smo razvili res prvi interaktivni učbenik v Sloveniji," je na tiskovni konferenci uvodoma povedala glavna direktorica založbe Rokus-Klett Maruša Kmet.

Kar 35 odstotkov ali 157 slovenskih šol bo ta učbeniški komplet, ki vsebuje interaktivni učbenik in tiskani zvezek za aktivno učenje, preizkusilo že v tem šolskem letu.

V založbi se sicer razvoju digitalnih medijev posvečajo že od leta 2008, ko so začeli s portalom iRokus, kjer je bilo predvsem predstavitveno gradivo za učitelje, leta 2011 pa so nadaljevali z interaktivnim kompletom Lili in Bine, ki omogoča kombinirano učenje digitalnega in tiskanega gradiva.

V tem šolskem letu ponujajo še eno novost, in sicer drugo serijo Radovednih 5 za četrti razred, ki prav tako temelji na konceptu kombiniranega učenja. "V štirih letih smo dosegli, da kar 65 odstotkov slovenskih šol že uporablja ta komplet," je dodala Kmetova.

Učbenik bodo poslali tudi v države vzhodne Evrope in Turčijo Tako Kmetova kot regijski direktor skupine Klett za vzhodno Evropo in Turčijo Rok Kvaternik poudarjata, da je projekt finančno velik zalogaj, ki bi ga lahko "pokrili" v šestih letih, če ne bi bili del skupine Klett. Tako pa bodo učbenik biologije za 8. razred lahko prevedli in prodajali v vse države vzhodne Evrope in v Turčijo, sledili pa bodo še drugi kompleti za naravoslovne predmete, kot sta fizika in kemija za osmi in tudi deveti razred.

"Takšne revolucije v Rokusu, kjer se že od leta 1991 ukvarjamo z učbeniškim gradivom, še nismo doživeli," je dodal Kvaternik. Koncept serije iRokus po mnenju sogovornikov rešuje problematiko učbeniških skladov, prednost koncepta pa je tudi v tem, da učenci ob uporabi interaktivnega gradiva beležijo svoje ugotovitve v zveze za aktivno učenje, s čimer sestavljajo svoj lastni učbenik.

Vmesni prehod iz tiskanega v popolnoma digitalno gradivo Dejstvo je, da se z razvojem novih tehnologij razvija tudi potreba po drugačnem podajanju oziroma poučevanju učne snovi. "Upoštevali smo mnenja učiteljev, ki so si želeli vmesne faze na prehodu iz tiskanega gradiva v digitalno, saj je potrebno daljše obdobje, v katerem se tiskano in interaktivno gradivo prepletata. To obdobje so razvijalci doma in po svetu, tudi slovenski zavod za šolstvo, praviloma spregledali," je dejal Kvaternik.

Interaktivni učbenik vsebuje pregledno oblikovane interaktivne strani in prinaša popolno vizualizacijo vsebine, ki je ključna za razumevanje, je povedal Matej Urbančič, glavni urednik za elektronske medije. Strani so obogatene z 78 izobraževalnimi videoposnetki v slovenskem jeziku ter 77 nazornimi animacijami in simulacijami.

Učitelj spremlja delo učencev Gradivo omogoča učinkovito sodelovanje učiteljev in učencev v sistemu za vodenje učnega procesa, v katerem je na voljo več kot 550 dodatnih interaktivnih nalog. "Učitelj lahko s pomočjo preprostih orodjih spremlja delo učencev, kadarkoli pogleda statistično obdelane rezultate posameznikov in razreda," je pojasnil Urbančič. Pozneje bo na voljo tudi medpredmetno povezovanje z drugimi interaktivnimi učbeniki.

Ne spreglejte