Državni zbor bo na zahtevo skupine koalicijskih poslancev v četrtek zasedal na izredni seji.
Poslanci bodo obravnavali poročilo o predsedovanju Slovenije Svetu EU, deklaracijo o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU ter noveli zakonov o dohodnini in odvetništvu.
Onemogočiti neposredno prehajanje sodnikov in tožilcev med odvetnike
Namen novele zakona o odvetništvu je onemogočiti neposredno prehajanje sodnikov in tožilcev med odvetnike. Po novem bi moralo miniti 4 leta, preden bi sodnik ali tožilec lahko postal odvetnik. "V praksi je več primerov, ko je sodnik ali tožilec takoj po zapustitvi službe prešel med odvetnike in celo zastopal stranke, ki jih kot sodnik ali tožilec obravnaval v sodnem oziroma kazenskem postopku. To vsekakor zbuja dvom o poštenosti oziroma nepristranskosti sojenja in se izgublja zaupanje v pravno državo in pravno varnost," v zahtevi še navajajo koalicijski poslanci.
Predvolilna poteza?
Kolegij predsednika je še pred določitvijo dneva izrednega zasedanja sklenil, da se novela zakona o odvetništvu obravnava po nujnem postopku. Tako nujnemu postopku kot sklicu izredne seje med parlamentarnimi počitnicami so nasprotovali v opozicijskih poslanskih skupinah SD, LDS in Lipi, ki so koaliciji očitali zlorabo državnega zbora v predvolilne namene.
Zakon le zaradi Penka?
Pojavljajo se očitki, da koalicija zakon sprejema le zaradi nekdanjega državnega tožilca Boštjana Penka. Penko se je, kot je znano, še v času trajanja mandata na tožilstvu sestajal s svojo sedanjo stranko, šefom SCT Ivanom Zidarjem, proti kateremu teče več postopkov zaradi korupcije. Minister za pravosodnje Lovro Šturm je včeraj za TV Slovenija dejal, da je bil Penkov primer "kaplja čez rob" in priznal, da je bilo podobnih primerov že mnogo.
Ustavno sodišče, ko je bil Šturm njegov član, je klavzulo spoznalo za protiustavno
Podobno "konkurenčno klavzulo" za prestop sodnikov in tožilcev med odvetnike je ustavno sodišče, med katerimi je bil takrat tudi Lovro Šturm, leta 1996 spoznalo za protiustavno. Tokrat odvetniki in sodniki "konkurenčni klavzuli" nasprotujejo predvsem zaradi po njihovem mnenju predolgega roka in dejstvu, da zakon ne predvideva finančnega nadomestila za vmesni čas.
O predsedovanju "čim prej"
Kot so pobudniki seje zapisali v zahtevi, je zaradi aktualnosti smiselno, da se poročilo o predsedovanju Slovenije Svetu EU obravnava čim prej, skupaj s sklepi Evropskega sveta, ki so neposredno povezani s predsedovanjem. Prav tako je po njihovem mnenju treba čim prej sprejeti deklaracijo o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU za obdobje od julija 2008 do decembra 2009, saj se je časovni okvir doslej veljavne deklaracije že iztekel.
"Zmanjšanje davčne obremenitve za najrevnejše"
Namen novele zakona o dohodnini pa je nadaljnje zmanjševanje davčne obremenitve zavezancev v najnižjih dohodkovnih razredih. Predlog prinaša tudi posebno oprostitev za dohodke iz čebelarstva, dodatno pa se predvideva še investicijska olajšava iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti. Investicijska olajšava se predvideva tudi za samostojne podjetnike, so v obrazložitvi zahteve zapisali pobudniki.
Zahtevo za sklic izrednega zasedanja je vložilo 27 poslancev koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS, kolegij predsednika DZ Franceta Cukjatija pa je danes sklenil, da bo seja v četrtek.