Petek, 3. 7. 2015, 15.44
8 let, 7 mesecev
Zakaj lahko Grki to naredijo v osmih dneh, mi pa niti v 30 ne
V mednarodni in tudi grški javnosti se pojavljajo pravni dvomi o na hitro sklicanem referendumu o programu pomoči za Grčijo, saj je grški premier Aleksis Cipras pred šestimi dnevi šokiral z napovedjo referenduma. Že dan pozneje, 27. junija, ga je parlament razpisal za 5. julij.
Nina Mujagič iz državne volilne komisije se sprašuje, kako bodo Grki izpeljali vse postopke – oblikovanje volilnih imenikov, glasovanje zdomcev, ne nazadnje tudi tiskanje ustrezno zaščitenih glasovnic.
Postavlja se tudi vprašanje izredno kratke kampanje in ustrezne seznanitve z vsebino referendumskega vprašanja.
Zakon o referendumu in ljudski iniciativi pozna štiri vrste referendumov: - zakonodajnega, o zavrnitvi zakona v parlamentu, - o spremembi ustave, - referendum o mednarodnih povezavah, - posvetovalni referendum.
A parlament ne bi bil formalno vezan na izid referenduma, vendar se zdi nepredstavljivo, da ne bi upošteval volje volivcev. Bi pa bil državni zbor vezan na zakonodajni referendum, kar bi pomenilo, da bi moral biti sprejet zakon o dogovoru z mednarodnimi upniki in bi potem volivci glasovali o tem predlogu.
Ne glede na vse pa mora po slovenski zakonodaji od razpisa referenduma do glasovanja preteči najmanj 30 dni. Najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja pa državna volilna komisija akt o razpisu referenduma in besedilo akta objavi v medijih ali na kakšen drug način.