Sreda, 6. 2. 2019, 7.29
5 let, 9 mesecev
Zadružniki: Objavite uvoznike spornega poljskega mesa
Medtem ko uprava za varno hrano še analizira vzorce mesa, ki naj bi prihajalo iz sporne poljske klavnice, delovna skupina za predelavo mesa v okviru Zadružne zveze Slovenije poziva k javni objavi uvoznikov govedine. Kdo je meso uvozil, namreč še vedno ni znano.
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin analizira vzorce mesa v Sloveniji, ki bi lahko izhajalo iz sporne klavnice Elkopol.
Spomnimo, da so inšpektorji prejšnji četrtek odkrili 15 ton zamrznjenega mesa iz klavnice, ki je v Slovenijo prišlo septembra lani, torej iz obdobja, ko poljski organi še niso zaznali spornih oziroma kriminalnih dejanj. Uprava zdaj izvaja analize - danes končuje vzorčenje, rezultati pa naj bi bili znani v desetih dneh.
Planet TV pa je včeraj poročal, da je 15-tonska pošiljka mesa iz iste poljske regije, ki je v Slovenijo prišla prek danskega distributerja, v skladišču podjetja Panvita MIR v Gornji Radgoni. V prekmurskem podjetju so v odzivu na to poročanje zapisali, da so inšpekciji dostavili "vso potrebno dokumentacijo do nivoja ušesne številke živali, ki dokazuje, da meso ni iz sporne klavnice". Dodali so še, da sporna klavnica nikoli ni bila med njihovimi dobavitelji in da zamrznjenega mesa iz te dobave niso uporabili. To izjavo je v pogovoru za RTV Slovenija potrdil tudi izvršni direktor podjetja Panvita Toni Balažič.
Poleg 15-tonske pošiljke mesa iz lanskega septembra, je uprava za varno hrano analizirala še dve pošiljki mesa za kebab, ki bi lahko izviralo iz sporne klavnice. Prva pošiljka s težo 1,5 tone ni iz klavnice, druga (gre za 500 kilogramov mesa) pa je še v postopku analize.
Zadružniki: Pri javnih naročilih naj odloča kakovost, ne cena
Člani delovne skupine za predelavo mesa v okviru Zadružne zveze Slovenije, ki so se sestali v ponedeljek, medtem znova opozarjajo na uvoz cenejšega govejega mesa iz tujine, ki največkrat pristane v javnih zavodih. Slovenske kmetijske zadruge, ki odkupujejo govedo izključno od slovenskih rejcev in v večini meso označeno s shemo izbrana kakovost Slovenija, zaradi kriterija najnižje cene pogosto niso cenovno zanimive za javne zavode, so sporočili iz zveze.
Tako se v javnih zavodih bolni, ostareli, otroci in šolarji prehranjujejo s cenovno najugodnejšo hrano, ki je lahko vprašljiva z vidika kakovosti. Zato predlagajo, da se zakonodaja, ki ureja javno naročanje popravi tako, da bo imela kakovost prednost pred ceno, ali pa se oskrba s hrano v celoti izloči iz sistema javnega naročanja, so zapisali v sporočilu za javnost.
Bi hrano izvzeli iz sistema javnega naročanja?
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec je sicer v ponedeljek ocenila, da je sistem javnega naročanja v Sloveniji "dober, omogoča naročanje hrane preverjene kakovosti in predvsem naročanje hrane lokalnega izvora". Podatki kažejo, da se med 40 in 50 odstotkov hrane naroča od lokalnih dobaviteljev.
O pobudi, da bi hrano izvzeli iz sistema javnega naročanja, je dejala, da je načeloma korektna in zveni dobro, bi bilo pa treba v primeru, da bi se tega lotili, zagotoviti nadzor, da ne bi prihajalo do špekulacij in izkrivljanja sistema.
Sporno meso prihaja iz poljske klavnice Elkopol. Poljski organi so prejšnji teden sporočili, da je nosilec živilske dejavnosti v omenjenem obratu izvajal nezakonite dejavnosti, ter da so skupaj s policijo v dodatnih pregledih v zapuščenem prevoznem sredstvu našli bolne živali, ki niso bile primerne na zakol.
5