Torek, 1. 12. 2009, 11.07
9 let
Za enake možnosti invalidov tudi z zakonom

Cilj pa je, da bi imeli invalidi enake možnosti na vseh področjih življenja, je dejal minister Ivan Svetlik.
V sklopu predloga, ki ureja prepoved diskriminacije zaradi invalidnosti, so urejeni prepoved diskriminacije pred nosilci javnih funkcij, enakopravno sodelovanje slepih oseb v postopkih, dostopnost do storitev ter uporaba in prilagoditev objektov v javni rabi, je na novinarski konferenci pojasnil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
V Sloveniji invalidov približno sedem do devet odstotkov
Po njegovih besedah je v Sloveniji invalidov približno sedem do devet odstotkov, kar pomeni približno vsak dvanajsti državljan. Če pa upoštevamo še tiste, ki živijo z njimi ali ob njih in jim tako ali drugače pomagajo, se kar četrtina državljanov srečuje s tovrstnimi vprašanji, je poudaril.
Generalni direktor direktorata za invalide Cveto Uršič je opozoril na predlagani člen, po katerem imajo slepi pravico do dostopa do vseh spisov bodisi na sodišču bodisi pred upravnimi organi v ustrezni obliki, npr. v zvočnem zapisu ali v Braillovi pisavi.
Po njegovih besedah je predvideno, da bi te pripomočke sofinancirali v višini do 85 odstotkov, v primeru, ko oseba prejema denarno socialno pomoč ali je upravičenec po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih, pa v celoti.