Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
20. 4. 2013,
11.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Vegrad

Sobota, 20. 4. 2013, 11.05

8 let, 8 mesecev

Vstajniki izpred Teša še pred državni zbor in ljubljansko mestno hišo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Približno 50 aktivistov gibanja Vseslovenska ljudska vstaja se je mudilo v Šaleški dolini in na Koroškem. Pozno popoldne pa so odšli še pred državni zbor in ljubljansko mestno hišo.

Prvi postanek protestne kampanje Opozarjamo - nismo pozabili je bil pred Termoelektrarno Šoštanj. Aktivist Dare Hribar je prebral njihove zahteve glede Teša 6, ki je po oceni gibanja gospodarsko škodljiva investicija. Dejal je, da je Teš 6 spomenik slovenske korupcije, peskovnik za politične stranke in lobiste ter da projekt nima podpore v slovenski javnosti. Po njegovih besedah slovenska javnost o projektu ve premalo in je to najdražja lobistična zgodba, ki jo bodo plačevali še naši pra pra pra pravnuki. Zaradi take zarote politike proti ljudem bi moralo pasti nekaj slovenskih vlad, pravi Hribar. Aktivisti zahtevajo pospešitev preiskav Aktivisti tako zahtevajo pospešitev kriminalističnih preiskav, ki glede Teša 6 že potekajo, pospešitev protikorupcijskih preiskav, ki potekajo v organih EU in so povezani s Slovenijo. Prav tako zahtevajo spremembo zakonodaje, da bo računsko sodišče imelo zakonsko podlago za pregledovanje takšnih ključnih infrastrukturnih naložb, materialno odgovornost članov uprav Teša in Holdinga Slovenske elektrarne ter posamično odgovornost predsednikov vlad in ministrov, ki so omogočili Teš 6.

V Sloveniji ni primerne lokacije za skladiščenje ogljika Opozorili so tudi, da evropska direktiva in slovenska uredba o zajemanju izpustov ogljikovega dioksida nalagata Tešu dokazati, da je na voljo primerna lokacija za skladiščenje ogljika. V Sloveniji, Italiji, Avstriji in na Hrvaškem pa trenutno take lokacije ni, navajajo aktivisti.

"Cena lignita za delovanje Teša 6 je prenizka" Po njihovi oceni je cena lignita, ki jo Premogovnik Velenje obljublja za delovanje Teša 6 prenizka. "Že zdaj se premog prodaja po prenizki ceni, zaradi česar rudnik tožijo delničarji. Rudnik se je v preteklih nekaj letih prezadolžil, zato je ekonomika Teša 6 iz tega vzroka tako vprašljiva, da si investitorji ne upajo povabiti zasebnih vlagateljev," so zapisali v gibanju in dodali, da je Teš 6 nasedla naložba.

Protest tudi pred Vegradom … Aktivisti so se ustavili še pred poslopjem propadlega Vegrada, Lesne TIP Otiški vrh in pred Preventom. Ustavili so se tudi v centru Slovenj Gradca, kjer so se skupaj z domačini poklonili kulturi v tem mestu, ki mu je Organizacija Združenih narodov že leta 1989 podelila naziv Mesto glasnik miru.

Tudi v Ljubljano Aktivisti so se kasneje odločili na korupcijo opozoriti tudi v Ljubljani. Tako so na ta problem pozno popoldne opozorili pred državnim zborom, nato pa še pred ljubljansko mestno hišo.

Ne spreglejte