Sobota, 25. 8. 2012, 7.13
9 let
"Vsi županovi mostovi so nas stali že 30 mio evrov"

Dvonivojski Fabianijev most pri Cukrarni, ki bo povezoval Njegoševo in Roško cesto ter tako sklenil notranji cestni obroč v Ljubljani, je v svojem urbanističnem načrtu za Ljubljano že leta 1895 predvidel arhitekt Maks Fabiani, po katerem se most tudi imenuje. Javni natečaj za izbiro rešitev novega mostu preko Ljubljanice je bil izveden leta 1996, v času županovanja Dimitrija Rupla. Arhitekt mostu Jurij Kobe si je že takrat zamislil, da bo ta sestavljen iz dveh nivojev - zgornjega za motorni promet ter spodnjega za pešce in kolesarje. 150 metrov dolg most, ki je prav zaradi dvonivojskosti tarča številnih kritik, je tudi zato eden najdražjih investicijskih projektov ljubljanske občine, saj so zanj odšteli 16,5 milijona evrov.
Kucler Dolinarjeva je še povedala, da so v svetniškem klubu NSi, civilni iniciativi in tudi v kolesarski mreži ves čas na to tudi opozarjali, kljub temu pa se je župan do vseh obnašal ignorantsko. Ob tem je dodala, da se bodo kolesarji in pešci s tem problemov soočali še desetletja in da je glede dvonivojskosti že nekaj časa jasno, da pešci, posebej ponoči, neradi uporabljajo podhode oziroma nižje nivoje. "Zgrožena pa sem tudi nad izjavami, ki jih je župan izrekel enemu od Ljubljančanov ob odprtju in o katerih smo lahko brali v pismih bralcev," je zaključila Kucler Dolinarjeva. Eden od občanov naj bi namreč po poročanju pozareport.si dan pred otvoritvijo ljubljanskega župana Zorana Jankovića opozoril na nevarnost na mostu, nakar naj bi mu župan odvrnil "pa naj pade in se ubije".
Cena za projekt se mu zdi sprejemljiva, če bo posledica tega mostu popolna prenova prometne politike, ki bo s kombiniranim javnim transportom umaknila osebni promet iz središča mesta, delež uporabe javnega prevoza pa dvignila na raven, primerljivo evropski. "Če pa je njegova postavitev namenjena zgolj še eni, tokrat že deveti 'cesti' preko Ljubljanice, potem je zagotovo previsoka. Nenazadnje, vsi županovi mostovi so nas stali že 30 mio evrov," poudarja mestni svetnik. Logar sicer upa, da je most trden in da so vsaj tokrat podizvajalci poplačani v celoti.
Jazbinšek sicer meni, da ima Ljubljana z dokončanjem mostu končno dva obroča, zunanjega avtocestnega in notranjega Fabianijevega, da pa v mestni prometni strategiji predstoji dograditi še vmesnega. Most ima po njegovem mnenju tudi pomanjkljivosti, ki pa se jih da v bodoče popraviti. "Projektant arhitekt Jure Kobe je sam poimenoval zgornji most za 'nadvoz', češ da na nadvozih ni mesta kolesarjem. Ker je ta mestu odtujeni 'nadvoz' nelogično štiripasoven med tripasovno Roško in dvopasovno Njegoševo, bi bilo idealno en avtomobilski pas nameniti dvema kolesarskima hodnikoma ..."
Dodaja še, da sta bila v prostorskem načrtu dva pasova rumena in da se bo morala protipravnost zgrajenega 'nadvoza' odpraviti v okviru pasov za javni in skupinski promet, česar bo v bodoče obvezno deležen Fabianijev ring. "Spodnji most pa je postal s Poljanske dostopen s klančino za invalide in kolesarje šele dan po otvoritvi (na dan otvoritve je bil asfalt še vroč, znak za obvezno kolesarsko smer po klančini pa je provizoričen še danes), tako da imamo tam na kupu kolesarsko stezo do dvigala, po kateri se ne sme voziti, in vzporedno klančino v 'ruralni' krajini. Tam, kjer pa je v prostorskem načrtu zahtevana klančina 6 odstotkov kot trajna rešitev (med Severjevo garažo in 'nadvozom') pa je neizrabljen in neurejen prostor."