Ker nihče ne ugotavlja, ali so "objektivni razlogi" res krivi, da nekdanji ministri in poslanci ne dobijo službe, bi morali razmisliti o ukinitvi njihove pravice do enoletnega nadomestila.
Ob odstopu ministra za lokalno samoupravo Henrika Gjerkeša se je znova postavilo vprašanje nadomestil plač ministrom in poslancem. Čeprav je z vožnjo pod vplivom alkohola sam kriv za izgubo službe, Gjerkeš namerava uveljavljati pravico do nadomestila plače po prenehanju ministrske funkcije do zaposlitve na drugem ustreznem delovnem mestu, so nam potrdili na njegovem ministrstvu. Nadomestilo v višini ministrske plače (novembra 2.837,74 evrov neto) mu sicer pripada 12 mesecev po prenehanju funkcije.
Kdo je kriv za prenehanje funkcije, ni pomembno
To pravico ima vsak poslanec in minister, ko preneha opravljati funkcijo. Oziroma – kot je navedeno v zakonu o poslancih – če iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela, dobiti druge ustrezne zaposlitve ali izpolniti pogojev za upokojitev. Plačane ima tudi socialne prispevke in regres, ob upokojitvi pa mu pripada pravica do odpravnine. Čas prejemanja nadomestila se poslancu šteje v delovno dobo.
Ali je bil funkcionar razrešen na željo predsednika vlade ali je odstopil sam, ker je vozil pijan, tu ni pomembno.
Cerar: Razmisliti o ukinitvi
Problematično je pomanjkanje nadzora, je za SiOL dejal pravnik Miro Cerar. "Vsak minister in poslanec, ki mu preneha funkcija, je dolžan iskati zaposlitev. Nadomestilo je privilegij, ki je mogoč samo, če poslanec iz objektivnih razlogov ne more nazaj na prejšnje delovno mesto ali najti nove službe. Žal pa je tako, da nihče ne nadzira, ali takšni objektivni razlogi obstajajo. To je prepuščeno iskalcem zaposlitve. Nekateri so 'pošteni' in se resnično težko zaposlijo, takim je namenjen ta privilegij. Številni pa so privilegij zlorabili, zato je ta institut prišel na zelo slab glas," je pojasnil Cerar.
"Strokovnjaki in javnost, že odkar to velja, torej od osamosvojitve, opozarjamo, da je to prevečkrat in pretirano zlorabljen institut. Prvi korak bi bila ustanovitev instituta, ki bi od primera do primera presojal, kateri poslanci se res težko zaposlijo. Ampak glede na to, da se ni doslej nič ukrenilo, da bi se zlorabe preprečilo, bi bilo treba resno razmisliti o tem, da se ukine," predlaga Cerar.
To bi moral storiti državni zbor …