Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
19. 9. 2013,
19.52

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 9. 2013, 19.52

9 let, 3 mesece

Vodstvo DeSUS podprlo predvideno ukinitev seniorske olajšave pri dohodnini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vodstvo DeSUS je podprlo predlog ukinitve seniorske olajšave pri dohodnini, ki ga je vlada predvidela na sredinem proračunskem posvetu.

Kot je po sestanku pojasnil predsednik DeSUS Karl Erjavec, enotno podpirajo vse v sredo sprejete odločitve vlade, ukinitev seniorske olajšave pa po oceni vodstva ne bi povzročila revščine. V DeSUS kot velik uspeh pri usklajevanjih o ukrepih za pripravo proračuna za prihodnje leto štejejo to, da ne bo prišlo do znižanja pokojnin in odvzema letnega dodatka za upokojence, je dejal Erjavec.

"DeSUS najprej gleda na najbolj ogrožene" "Bitka DeSUS je bila v tem, da ohranimo regrese," je poudaril. V stranki so bili namreč prepričani, da bo regres za upokojence ukinjen oziroma bi bila določena nižja meja pokojnine, do katere bi upokojenci še prejemali letni dodatek. Po uveljavitvi varčevalnega zakona ga sicer prejemajo le še tisti s pokojnino do 622 evrov. Govorilo se je tudi o zniževanju pokojnin nad 622 evrov. "Vse to smo uspeli preprečiti in sem zelo zadovoljen," je poudaril Erjavec.

Pri predlogu ukinitve seniorske olajšave pa so v DeSUS po pregledu številk ugotovili, da so do tega upravičeni približno trije odstotki upokojencev. Olajšava se sicer nanaša na vse osebe, starejše od 65, ki imajo več kot 1300 evrov mesečnega dohodka, je pojasnil Erjavec. "DeSUS kot socialna stranka najprej gleda na tiste, ki so najbolj ogroženi," je povedal prvak DeSUS in dodal, da po oceni vodstva ukinitev seniorske olajšave ne bi povzročila revščine.

"Rezi v mojem resorju bodo zelo globoki in zelo hudi" So pa poleg ukinitve seniorske olajšave med ukrepi vlade še davek na nepremičnine, ukrepi za zajezitev sive ekonomije ter ukinitev usklajevanja davčnih olajšav in lestvice za odmero dohodnine z inflacijo. Predvideni so tudi rezi v investicije in materialne stroške po ministrskih resorjih. Erjavec, sicer tudi minister za zunanje zadeve, je poudaril, da bodo rezi v njegovem resorju "zelo globoki in zelo hudi", skoraj 20-odstotni. Kot je pojasnil, bo v prihodnjem letu primanjkovalo nekaj denarja zlasti pri mednarodnih članarinah, ki skupaj znašajo okrog 20 milijonov evrov. A Erjavec je, kot pravi, dobil zagotovila finančnega ministrstva, da bi se sredstva za te članarine po potrebi zagotovila posebej.

Vodstvo DeSUS se sicer na današnjem sestanku ni moglo izogniti razpravi o novem predlogu zakona o SDH. V stranki po Erjavčevih besedah nasprotujejo temu, da bi se Kapitalska družba (Kad) pripojila k SDH, prav tako se ne strinjajo z idejo glede 35-odstotnega deleža v Zavarovalnici Triglav, ki ga ima na podlagi referendumske odločitve v lasti Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki naj bi tudi prešel pod okrilje SDH. Po mnenju DeSUS je treba upoštevati voljo teh lastnikov.

Ne spreglejte