Petek, 30. 1. 2009, 13.06
9 let, 2 meseca
Vlada sindikatom predlaga zamik odprave plačnih nesorazmerij

Predlog je vlada že posredovala sindikatom, od njih pa pričakuje, da bodo v času krize delili usodo z gospodarskim sektorjem. Po predlogu, ki ga je v četrtek sprejela vlada, se splošna uskladitev plač s 1. julijem letos ne bi izvedla. Tretja četrtina uskladitve plač javnih uslužbencev bi se s 1. septembra letos premaknila na 1. januar 2010, četrta četrtina pa s 1. marca 2010 na 1. januar 2011.
Vladni predlog naj bi sindikati podpisali do 15. februarja
Predlog ukrepov, s katerimi bi v prihodnjem letu prvotno višino dodatnih sredstev za izplačilo plač v javnem sektorju z dobrih 163 milijonov znižali na dobrih 57 milijonov evrov, je vlada že posredovala sindikatom javnega sektorja, ki so podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor, njihov odgovor in podpis dogovora pa predlagajo do 15. februarja.
Glede druge četrtine predvidene uskladitve plač, ki je po podpisani kolektivni pogodbi predvidena za 1. januar 2009 je ministrica povedala, da bo ta izvedena po prvotnem načrtu in jo bodo javni uslužbenci prejeli že z izplačilom plač za februar.
Štrukelj sicer razume, da se vladi mudi, vendar "so take bližnjice lahko prej poti, ki cilj zgreši, kot pot, ki do cilja pripelje".
Štrukelj: Najprej naj se opredelijo sindikati
Konkretnih predlogov vlade, po katerih bi se javni uslužbenci odpovedali rasti plač, Štrukelj ne želi komentirati, vse dokler se do njih ne opredelijo sindikati, ki so člani konfederacije. To naj bi se sicer zgodilo "enkrat v prihodnjih dneh".
"Vlada naj dokaže, da je položaj res kritičen"
Predsednik konfederacije od vlade še pričakuje, da jih bo s trdnimi dokazi in številkami prepričala, da je položaj tako kritičen, da je treba poseči v že pridobljene pravice, ter da je storila že vse, kar je lahko. "To pomeni, da se je odpovedala nakupom vojaške opreme, dodatni hitri gradnji avtocest in podobno," pravi. V sindikatu od vlade pričakujejo tudi zagotovila, da bodo bremena zaradi krize enakovredno razporejena med vse.
Posedi: V časovni stiski je vlada, ne mi
Posedi upa, da vlada premore toliko treznosti, da se bo o predlogih, ki jih predlaga, še pogovarjala s sindikati in jih ne bo uveljavila na silo. "Vemo, da stvari niso enostavne, vendar je v časovni stiski vlada in ne mi, zato si njenih diktatov ne bomo dali kar tako vsiljevati," pravi.
Na vprašanje, kako komentira pričakovanja vlade, da bodo uslužbenci v javnem sektorju delili usodo z delavci v gospodarstvu, Posedi odgovarja, da bi to usodo z veseljem delili, če "bi imeli plače, kot se spodobi". Ob tem dodaja, da so javni uslužbenci z določenimi odpovedovanji omogočili prevzem evra, zato je po njegovem čas, "da zadeve uredimo kljub zaostrenemu položaju".
"Čakamo še na poziv za krvodajalsko akcijo"
"Pričakovati, da se naše plače v trenutku, ko so gospodarske razmere manj ugodne, vežejo na plače v gospodarstvu, hkrati pa se to ni zgodilo, ko so bile razmere v gospodarstvu drugačne, je nekoliko neokusno. Osebno čakam samo še na poziv za krvodajalsko akcijo za državo," dodaja.
Socialni partnerji razočarani nad odpovedjo seje ESS
Socialni partnerji razumejo preklic današnje seje Ekonomsko socialnega sveta (ESS) kot še en dokaz, da jih vlada ne obravnava kot enakovredne socialne partnerje v socialnem dialogu. Kot so zapisali v pismu premieru Borutu Pahorju, je takšna oblika socialnega dialoga med vlado in socialnimi partnerji nerazumljiva in nedopustna.
"Takšna oblika socialnega dialoga je nedopustna"
"Socialni partnerji smo enotnega stališča, da je takšna oblika socialnega dialoga med vlado in socialnimi partnerji nerazumljiva in nedopustna, saj ne omogoča, da bi v teh kriznih razmerah konstruktivno sodelovali in pripomogli k izboljšanju gospodarskih razmer in razvoju konkurenčnosti slovenskega gospodarstva," so predstavniki GZS, Združenja delodajalcev Slovenije, OZS, Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, Trgovinske zbornice Slovenije, ZSSS, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, KSS Pergam, KNSS Neodvisnost, SZS Alternativa ter ZDSS Solidarnost zapisali v pismu Pahorju.
Kljub pripravljenosti socialnih partnerjev na sodelovanje pa so jih že pri prvem in do sedaj edinem operativnem vladnem protikriznem ukrepu, to je pri zakonu o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, za katerega bo vlada porabila 230 milijonov evrov, izločili. Vlada predloga zakona na dnevni red ESS ni niti uvrstila, zato v praksi prihaja do resnih problemov pri njegovem izvajanju, so še zapisali v pismu Pahorju.