Sobota, 27. 12. 2014, 10.16
9 let
Vlada prisluhnila sindikatom, tem več besede pri privatizaciji

S tem je okrepila vlogo tega posvetovalnega telesa uprave SDH, v katerem bodo sedeli predstavniki vseh reprezentativnih sindikalnih central. Odbor bo konstituiran januarja.
Vseboval je namreč številne ovire, zaradi katerih bi bilo po njihovem mnenju delovanje odbora praktično nemogoče. V domeni uprave je bilo na primer tudi sklicevanje odbora.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je izpostavil, da je statut kazal na veliko nezaupanje vlade do odbora, zaradi česar so predlagali spremembe v smer krepitve vloge odbora, vlada pa jim je zdaj prisluhnila.
Odbor sicer po njegovih besedah še vedno ni bil konstituiran, vlada pa je sindikatom obljubila, da bo zaživel v prvih dneh januarja.
Sindikati tudi s spremembami statuta v odboru ne bodo dobili moči, ki si jo želijo, to je, da bi lahko blokirali neko prodajo, bodo pa v postopke vključeni in bodo lahko veliko govorili in marsikaj zahtevali, je pojasnil Semolič.
"Delo tega odbora je izjemno pomembno, kajti v tem trenutku se dogajajo veliki procesi, padajo tudi odločitve in mi želimo biti pri tem aktivni," je še dejal.
Kot je ponovil, bi radi preprečili "razprodajo" nekaterih sistemov, ki prinašajo velike dobičke v državni proračun. Pri vprašanju privatizacije jih najbolj skrbi, da bodo novi lastniki konkurenčnost in dobičkonosnost gradili na zniževanju stroškov dela.
Sindikati so zato že na novembrskem protestnem shodu pred poslopjem vlade zahtevali ustavitev izvajanja privatizacije podjetij z lani potrjenega seznama, dokler ne bo sprememb prevzemne zakonodaje in strategije upravljanja državnih naložb.
V primeru realizacije prodaj med drugim pričakujejo ustrezno informiranje delavcev, spoštovanje kolektivnih pogodb, ohranitev slovenščine kot uradnega jezika, predvsem pa dolgoročno zagotovitev delovnih mest.
Semolič je poudaril, da bodo pri teh zahtevah vztrajali.
Ob tem je izrazil obžalovanje, da so nekateri politiki pozabili, kaj so v zvezi s privatizacijo obljubljali pred volitvami. Obregnil se je ob premierja Mira Cerarja, ki nadaljevanje nekaterih postopkov opravičuje z argumentom, da Slovenija ne sme izgubiti verodostojnosti v tujini. S tem izgublja verodostojnost v očeh volivcev, je menil.
Semolič je napovedal še, da bodo budno spremljali potek privatizacije in se, če bo treba, odzvali.