Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 5. 2008,
8.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 5. 2008, 8.23

8 let, 8 mesecev

Vlada in šolniki bodo nadaljevali pogajanja o plačah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na današnjih pogajanjih vlada in šolski sindikati tudi danes niso dosegli dogovora o uvrstitvi učiteljev v nov plačni sistem.

Po besedah šolskega ministra Milana Zvera so si najbolj narazen glede visokošolskih učiteljev. Glavni sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj vztrajanje pri zahtevah utemeljuje s podporo zaposlenih na univerzah. Kot je po koncu pogajanj še ocenil minister, so bili tokratni pogovori uspešni in bo tako sedaj lažje doseči končni dogovor. Naslednji krog pogajanj bo sicer naslednji torek.

Štrukelj: Nezadovoljstvo v visokem šolstvu je moč prvič razločno čutiti

Zver je opozoril, da z reprezentativnimi sindikati vzgoje in izobraževanja še niso "prišli skupaj" na področju visokošolskih učiteljev. Tu vlada vztraja na dveh delovnih mestih, pri čemer bi docenta uvrstili v 42., izrednega profesorja v 45. ter rednega profesorja v 50. plačilni razred. Sindikalni predlog, po katerem bi določili eno delovno mesto v treh nazivih ter docentom in izrednim profesorjem zagotovili 43. oz. 46. razred, pa bi močno dodatno povečal skupni znesek za plače. Po ministrovih ocenah bi šlo za dodatnih sedem milijonov evrov.

Glavni sindikalni pogajalec ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je vztrajanje utemeljil z dejstvom, da je na Sviz prišlo več kot tisoč podpisov zaposlenih na univerzi. Poleg tega so prejeli tudi pismo podpore 20 dekanov članic ter rektorice Univerze v Ljubljani. Tako je po Štrukljevih besedah v visokem šolstvu "nezadovoljstvo prvič razločno čutiti".

Bodo naslednji torek parafirali sporazum?

Sicer je tudi Štrukelj ocenil, da so dosegli pomembne premike in da je vzdušje na pogajanjih bilo konstruktivno. Po Zverovo glede na dosedanje dogajanje in ob pričakovanem določenem popuščanju z druge strani obstajajo "realne možnosti, da v torek parafiramo ta sporazum".

Zver je omenil tudi, da so se s sindikati uskladili glede oblikovanja posebnega delovnega mesta mobilnega defektologa, dogovorili pa so se tudi glede uvrstitve učiteljev svetnikov v 38. plačilni razred in strokovnih sodelavcev v 25. razred. Glede vprašanje tehničnih kadrov, zaposlenih na šolah, gre po Štrukljevem mnenju za velik problem, pri čemer so nekateri poklici kot npr. hišnik podcenjeni in podplačani. Minister Zver pa je dodal, da so glede plač tega osebja vezani na razmerja v drugih podsistemih.

Načelni dogovor tudi o plačah osnovnošolskih učiteljev?

Po Štrukljevih besedah so dosegli tudi načelen dogovor za zmanjšanje razlik v plačah osnovnošolskih učiteljev z višjo izobrazbo v primerjavi s tistimi z visoko izobrazbo za še en plačni razred. Tako naj bi se razlike zmanjšale "iz treh na dva plačna razreda pri tistih, ki imajo manj kot 25 let delovne dobe in iz dveh na enega pri tistih, ki imajo 25 let delovne dobe," je pojasnil Štrukelj. Minister Zver je finančne posledice dogovora ocenil med šest in deset milijonov evrov.

"Če bo sodba potrjena, potem bodo naši pogoji zahtevnješi" Pogajanja o položaju teh učiteljev naj bi se po Zverovih besedah nadaljevala poleti, Štrukelj pa je menil, da je vprašanje, ali bo po prvih odločitvah sodišča v primerih posameznih tožb dogovor za eno bodisi drugo stran še zanimiv. "Če bo sodišče potrdilo sodbo, ki jo je že izreklo vrhovno sodišče, je vprašanje, ali bo potem še na sindikalni strani interes, da sklenemo dogovor. Vsekakor z naše strani bi bili ti pogoji zahtevnejši, kot so bili do zdaj", je dodal Štrukelj.

Ne spreglejte