Četrtek, 29. 1. 2015, 9.36
8 let, 9 mesecev
Virus ebole mutira. Se bo začel nenadzorovano širiti tudi po zraku?
Z virusom ebole se je od izbruha marca lani okužilo več kot 22 tisoč ljudi, več kot 8700 jih je umrlo, večina v Gvineji, Sierri Leone in Liberiji. Stroka že dlje časa neuspešno išče učinkovito cepivo zoper virus.
Zdaj znanstveniki francoskega inštituta Pasteur preučujejo na stotine vzorce krvi pacientov z ebolo iz Gvineje in iščejo odgovor, zakaj nekateri okuženi preživijo, drugi pa ne.
Do zdaj je bila ključna ugotovitev, da je virus v tem času mutiral, poroča BBC. Razrešiti pa želijo uganko, kako se spreminja ter kaj to pomeni za širjenje in simptome. "Videli smo več primerov, ko okuženi sploh niso kazali simptomov," je dejal genetik Anavaj Sakuntabhai. Domnevajo, da so ti asimptomatični primeri verjetno bolj dovzetni za širjenje. "Virus bi lahko postal manj smrtonosen, a bolj nalezljiv," je kot največjo bojazen izpostavil genetik.
Veliko skrb znanstvenikom vzbuja tudi vprašanje, ali se lahko virus, ki ima vse več časa in gostiteljev, širi po zraku. Tako bi bilo okužb še več kot zdaj, ko se širi kapljično prek osebnega stika. Te domneve za zdaj še niso potrdili.
Francoski znanstveniki se trudijo razviti učinkovito cepivo, ki se jim zdi najboljša zaščita pred okužbo. Trenutno razvijajo dve različni vrsti, ena je spremenjeno cepivo za ošpice. Če bi se izkazalo za učinkovito, bi lahko bilo uporabno tako za ošpice kot ebolo.
V Liberiji, ki jo je epidemije prizadela najhuje, tako upajo, da do konca prihodnjega meseca ne bodo zabeležili nobene nove okužbe.