Sreda, 3. 12. 2014, 17.22
8 let, 8 mesecev
V Sloveniji so najbolj koruptivni gospodarstveniki in politiki
Slovenija je sicer na Indeksu zaznane korupcije Transparency International (TI) zasedla 39. mesto oziroma dobila oceno 58 v razponu od 0 do 100 (višja je ocena, bolje je), a naj nas, opozarjajo v Transparency International Slovenija, napredek ne zaslepi. Kot je zapisal generalni sekretar v IT Vid Doria, kljub navideznemu naporu za povečanje preglednosti v javnem delovanju še vedno ni zadostne politične volje za vzpostavitev učinkovitega sistema proaktivne preglednosti.
"Zakonov se ne spoštuje, nadzor je šibak, nimamo vzpostavljene zakonodajne sledi. Pri upravljanju z državnim premoženjem in javnim dobrim še vedno prevladujejo interesi v prid določenim interesnim skupinam," meni Doria. Tudi v komisiji za preprečevanje korupcije "napredka" niso zaznali. "Korupcija in neprevzemanje odgovornosti za svoja ravnanja na ključnih funkcijah v politiki in gospodarstvu sta še vedno eni od temeljnih ovir, da bi Slovenija dosegla boljši rezultat, kot ga je," so zapisali v sporočilu za javnost.
Po njegovih besedah bomo preglednost dosegli, ko bodo vsa sredstva gospodarstvenikov, politikov in vseh, ki so na ključnih funkcijah v državi, javno dostopna, ko bo jasno, kdo je lastnik sredstev, ki jih ima posameznik na računih doma in v tujini, nepremičnin, ko bo jasno, kako jih je zaslužil, ali je plačal davek.
"Z dostopom do podatkov o finančnih sredstvih se bodo lahko ljudje odločili, ali bodo nekomu še naprej zaupali. Človek, ki ne zna pojasniti izvora svojega denarja, ne bo mogel zasesti določenega položaja," je prepričan Dobovšek. V TI Slovenija medtem opozarjajo, da državljani ostajamo pasivni in da volimo iste ljudi, "ki so tudi dokazano bili koruptivni – izvoljenih je 19 županov, ki so nezakonito dajali posle prijateljem, sorodnikom ali svojim podjetjem".
"Ne moremo spregledati tega, da je vrsta izpostavljenih politikov v predkazenskih in kazenskih postopkih, povezanih z domnevno zlorabo funkcije, kot ne moremo spregledati tega, da so bili državljani to pripravljeni spregledati in so tako na lokalnih kot na državnih volitvah svoje zaupanje znova položili v roke izpostavljenih politikov," menijo tudi v komisiji za preprečevanje korupcije.
Na vprašanje, ali lahko od vlade Mira Cerarja pričakujemo preventivno politiko na tem področju, Dobovšek pravi, da počakajmo, pa bomo lahko videli in ocenili.