Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
22. 1. 2009,
17.29

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 1. 2009, 17.29

9 let, 2 meseca

V ljubljanskem Zaresu nasprotujejo gradnji treh stolpnic v Dravljah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ključni razlogi so: previsok faktor izrabe, premajhno oddaljenost bližnjega vrtca, umeščanje novogradenj v PUP namesto v zazidalnem načrtu in nerazumno prijaznost do investitorja.

"Ne moremo pristati na trmoglavo vztrajanje mestne uprave, saj so se predlogu poleg prebivalcev Dravelj prvič uprli dosledno vsi mestni svetniki, ki niso vključeni v Listo Zorana Jankovića," je dejal Kopač. Na ponedeljkovem nadaljevanju decembra prekinjene seje, ki naj bi jo nadaljevali z glasovanjem o spornem prostorskem aktu, bo zato glasoval proti.

Člani Zaresa, ki so na Janovićevi listi, gradnjo odobravajo Kljub enotnemu stališču mestnega odbora Zaresa pa to po njegovem mnenju najverjetneje ne velja za tri člane Zaresa, ki so bili za svetnike izvoljeni na županovi listi. Kot je pojasnil Kopač, stranka v času lokalnih volitev še ni bila ustanovljena, zato svetniki Peter Božič, Roman Jakič in Andrej Rus zastopajo stališča liste.

V treh objektih naj bi bilo 480 stanovanj Po Kopačevih besedah je glede na predlagano višino stolpnic 18, 15 in 12 nadstropij faktor izrabe previsok, saj znaša 2,7. V treh objektih naj bi bilo namreč okrog 480 stanovanj in več kot 1000 novih parkirnih mest. Odbor za urbanizem je podprl dopolnilo svetnikov Gregorja Isteniča (SD) in Mihe Jazbinška (Zeleni Slovenije) za znižanje stolpnic na 11, devet in sedem nadstropij, pri čemer bi bil faktor izrabe 1,8, je pojasnil Kopač in spomnil, da mestni svet dopolnila o znižanju stolpnic ni podprl. Po njegovih besedah v strateškem prostorskem načrtu v soseskah tipa Dravelj dovoljujejo največji faktor izrabe 1,0.

Opozoril je tudi, da mora biti po pravilniku o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtcev razdalja obstoječega vrtca večja od dvakratne višine najbližje sosednje stavbe. Vsaj eno od treh stolpnic bi morali zato znižati na največ devet nadstropij, je ocenil Kopač.

Študija bi verjetno pokazala, da je objekt za okolje nesprejemljiv Po njegovih besedah zakon o prostorskem načrtovanju določa za objekte nad določenim volumnom celovito presojo vpliva na okolje. Načrtovani objekt na Brilejevi je takšne narave in študija bi verjetno pokazala, da je za okolje nesprejemljiv, je prepričan Kopač. Kot nesprejemljivo pa je izpostavil tudi, da se poskuša s spremembami odloka o prostorsko ureditvenih pogojev spremeniti veljavni zazidalni načrt, ki na tej parceli predvideva šolski rezervat.

"Če ni tožnika, ni sodnika" "To je huda napaka v postopku zaradi katere utegne ustavno sodišče cel akt razveljaviti," je dejal Kopač in pojasnil, da izpodbijanje takšnega akta pred ustavnim sodiščem načrtujejo v Četrtni skupnosti Dravlje. Na vprašanje, zakaj je pripravljen kljub vsemu pripravljen podpreti odlok, ki bi določal nižje stolpnice, pa je odgovoril: "Če ni tožnika, ni sodnika."

Prepričan je, da odlok sicer za širše območje Dravelj prinaša veliko dobrega, glede česar tudi ni nasprotovanj prebivalcev. Če bo odlok sprejet kljub nasprotovanju, pa ga bo po njegovih pričakovanjih ustavno sodišče na pobudo četrtne skupnosti razveljavilo. S tem bi šlo v nič tri leta dela in usklajevanj ter mnogih dobrih rešitev na drugih predelih Dravelj, je dodal.

Nerazumna prijaznost do lastnika zemljišča Kot zadnji razlog za nasprotovanje pa je izpostavil nerazumno prijaznost do lastnika zemljišča, Lesnina inženiringa. Na to po njegovem mnenju kaže vzporedno predlagani odlok o programu opremljanja stavbnih zemljišč za območje Dravelj. Prvotno je odlok predvideval le obračun novih cest, javne razsvetljave in ureditve ploščadi na Brilejevi in Kunaverjevi v znesku 11,5 milijonov evrov.

Tudi magistralni toplovod, ki ni omenjen, bo morala financirati občina Zatem je župan Zoran Janković z dopolnilom tik pred sejo to obveznost znižal za pet milijonov evrov, ker projekta za obnovo ploščadi na Brilejevi še ni in zato še ni mogoče natančneje oceniti stroškov obnove. "Tudi nov magistralni toplovod, ki je za tako veliko število novih stanovanj nujno potreben, ter širitev vodovoda in kanalizacije v odloku niso omenjeni in jih bo moralo financirati mesto oz. njena javna podjetja iz lastnih sredstev," je pojasnil mestni svetnik.

Interesi v prostoru so različni in jih je treba usklajevati Ob koncu je poudaril, da so interesi v prostoru različni in jih je treba usklajevati. Kot možnega je tako ocenil tudi predlog Jazbinška in Aleša Kardelja (DeSUS), da bi na tej parceli namesto stolpnic zgradili tri domove za starejše. Pri tem je po njegovem mnenju ključnega pomena, ne glede na namembnost, zmanjšanje predvidene višine in faktorjev izrabe ter s tem zmanjšanje agresivnosti posega v prostor na še dopustno in za prebivalce sprejemljivo raven.

Ne spreglejte