Pred sejo kranjskega mestnega sveta je osem svetnikov iz društva Mladi za Kranj in LDS župana Damijana Perneta obvestilo o ustanovitvi svetniške skupine Zares - nova politika.
Po ustanovitvi nove skupine je v Kranju svetniška skupina LDS precej oslabljena, Zares pa je postala druga najmočnejša.
Velov: Prestop v novo stranko je logično nadaljevanje uresničevanja zastavljenih ciljev
V Zares so že prejšnji teden podpisali sporazum o sodelovanju z društvom Mladi za Kranj. "Do tega podpisa je prišlo zaradi daljšega pogovora s širšim aktivnim članstvom društva Mladih za Kranj," je pojasnil predsednik društva in sedanji namestnik predsednika svetniške skupine Zares Jakob Klofutar. Podžupan Igor Velov, ki prav tako izhaja iz društva Mladih za Kranj, pa je dodal, da so že do sedaj s svojim delovanjem pokazali, da je prestop v novo stranko logično nadaljevanje uresničevanja zastavljenih ciljev.
Člani nove skupine upajo na znižanje ravni konfliktov v Kranju
Kot so pojasnili člani nove skupine, se bodo zavzemali za načelo aktivne tolerance, razumevanja drug drugega in resno obravnavo diskusij na mestnem svetu. "Odprtost bo na prvem mestu in s tem upamo, da se bo v Kranju znižala raven konfliktov," pravijo.
Nova skupina bo druga najmočnejša
O poslanski skupini Zares so že obvestili tudi koalicijske partnerje, resni pogovori o sodelovanju v koaliciji pa bodo stekli šele v prihodnjih dneh, saj do formalne vloge za novo svetniško skupino niso bili možni. Nova skupina bo za SD, ki ima deset članov, druga najmočnejša. Vanjo so se poleg štirih članov društva Mladih za Kranj, s podporo katerih je bil na lokalnih volitvah leta 2006 izvoljen tudi kranjski župan Damijan Perne, vključili tudi štirje od šestih svetnikov LDS. Skupino Zares tako sestavljajo Jakob Klofutar, podžupan Igor Velov, Vito Rožej in Petra Mohorčič, medtem ko se Rudi Čebulj za vključitev še ni odločil, ter Alojz Potočnik, Alenka Bratušek, podžupan Stane Štraus in Nataša Robežnik, v skupini LDS pa sta ostala le Darko Zupanc in Andrej Dolenc.
Potočnik: Kresalova prehudo poenostavlja resno politiko
Največ prahu je dvignil predvsem prestop članov LDS v novo stranko. Vendar kot je pojasnil predsednik nove svetniške skupine, ki je v Zares prestopil iz LDS, Alojz Potočnik kakšnega odziva s kranjskega odbora stranke, kjer ni bilo govora niti o vrnitvi mandatov, niso bili deležni. Edini odziv je bila izjava predsednica stranke Katarine Kresal, ki je obtožila Zares, da vsak dan cukajo za rokav njihove člane in jih vlečejo k sebi. "Jaz osebno tega cukanja nisem doživel in to je prehudo poenostavljanje resne politike," je poudaril Potočnik, ki je brat evropskega komisarja Janeza Potočnika.
Potočnik: Odločitev o predstopu je bila nujna
Pojasnil je, da se je prestop pripravljal najmanj leto dni in da pomeni skrajno sredstvo ter da je bila takšna odločitev nujna. "Vzroki niso od včeraj. Delali smo v neurejenih razmerah in ponudila se nam je priložnost za učinkovitejše delo znotraj programske zasnove Zares," je dejal. Nenavadna odmevnost tega dogodka pa po njegovem mnenju kaže na tisto, za kar v Zaresu gre, da politika ni absolutna in vseobsegajoča.