Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 7. 2008,
16.09

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 7. 2008, 16.09

7 let, 7 mesecev

V humanitarni prireditvi zbrali 385.000 evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V nedeljski posebni humanitarni prireditvi Stopimo skupaj - za streho nad glavo, ki jo je organizirala Televizija Slovenija, so gledalci za pomoč prizadetim v nedavnem neurju prispevali 385.000 evrov.

Zbiranje sredstev bodo nadaljevali tudi ob predvajanju ponovitve oddaje v torek ob 17.20 na 2. programu TV Slovenija, gledalci pa bodo sredstva lahko prispevali s telefonskimi klici na številko 01 472 00 11. Daleč najbolj gledana oddaja na slovenskih televizijah Prireditev Stopimo skupaj, v kateri so nastopili številni slovenski glasbeniki, vodila pa sta jo Bernarda Žarn in Boris Kopitar, je bila pretekli konec tedna daleč najbolje gledana oddaja na slovenskih televizijah, so še sporočili iz RTVS. Prireditev je pripravila TV Slovenija v sodelovanju z Radiem Slovenija, Radiem Ognjišče, Rdečim križem Slovenije ter Slovensko karitas.

Julijska neurja uničila 570 hektarjev gozdov Zavod za gozdove Slovenije sicer ocenjuje, da je bilo med nedavnimi neurji močno poškodovanih 8700 hektarjev, uničenih pa 570 hektarjev gozdov. Poškodovanega je bilo skupno 437.000 kubičnih metrov drevja.

Na območju enote zavoda za gozdove Nazarje je bilo 13. julija poškodovanega 1200 hektarjev gozda, pri čemer je 270 hektarjev gozda popolnoma uničenega. Poškodovanega je bilo 250.000 kubičnih metrov drevja. Hudo so poškodovane tudi gozdne ceste.

Najhuje v občini Kamnik Na območju ljubljanske enote Zavoda za gozdove Slovenije je bilo poškodovanega okoli 7500 hektarjev gozda, od tega je 150 hektarjev popolnoma uničenega. Najhuje je bilo na območju občine Kamnik, kjer je poškodovanih 2500 hektarjev gozdov, od tega je 15 hektarjev povsem uničenih; podrtega, izruvanega in polomljenega je 95.000 kubičnih metrov drevja. Močno so prizadeti tudi gozdovi v občinah Lukovica, Moravče in Komenda, kjer je na 2350 hektarjih površine poškodovanih še 8000 kubičnih metrov drevja.

Na območju občin Medvode in Vodice je močno poškodovanih 1300 hektarjev gozdov, v njih pa je podrtih, izruvanih in polomljenih 10.000 kubičnih metrov drevja. V občinah Domžale in Mengeš je na 4500 hektarjih gozdov poškodovanih 2000 kubičnih metrov drevja. Na območju Litije je močno poškodovanih 200 hektarjev gozdov, podrtega in polomljenega je 3800 kubičnih metrov drevja. Po podatkih zavoda za gozdove je na območju ljubljanske območne enote poškodovanih 175 kilometrov gozdnih cest.

Na območju Tolmina je neurje gozd poškodovalo na površini 180 hektarjev, poškodovanega pa je bilo 50.000 kubičnih metrov drevja. Na območju območne enote Murske Sobote je bilo 13. julija izruvanih in polomljenih dreves na 500 hektarjih, poškodovanega pa je bilo okoli 7000 kubičnih metrov drevja. Na območju Kranja je bilo na 1200 hektarjih gozda poškodovanega 4000 kubičnih metrov drevja.

Nevarnost namnožitve podlubnikov Z ljubljanske območne enote so sporočili, da bo treba tako gozdove kot gozdne ceste čim prej sanirati. Zaradi nevarnosti namnožitve podlubnikov je treba najprej sanirati poškodovane gozdove iglavcev. Zavod lastnike poškodovanih gozdov poziva, naj se čim prej obrnejo na pristojne krajevne enote zavoda za gozdove, katerih seznam je dosegljiv na http://www.zgs.gov.si/.

Opozarjajo tudi na previdnost pri sečnji in spravilu v poškodovanih gozdovih ter na uporabo popolne zaščitne opreme, brezhibno delujoče motorne žage in usposobljenost za delo. Zavod lastnikom sporoča, naj se za nasvete obrnejo na najbližje pristojne krajevne enote zavoda za gozdove Slovenije.

Rekreativci naj se ogibajo poškodovanih gozdov Zavod še opozarja rekreativce in druge obiskovalce gozdov, da je približevanje in gibanje po površinah s poškodovanim drevjem smrtno nevarno, zato svetuje, naj se poškodovanim gozdovom izogibajo.

Ne spreglejte