Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 9. 2013,
14.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

gradnja Maribor

Sreda, 18. 9. 2013, 14.34

8 let, 8 mesecev

V dveh letih zrasel medicinski projekt, vreden 41,7 milijona evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Temeljni kamen nove medicinske fakultete v Mariboru so postavili junija 2011, dve leti po tem pa smo priča odprtju izobraževalne ustanove z najsodobnejšo pedagoško in raziskovalno opremo.

Nova fakulteta, ki jo je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, bo lahko sprejela več od zdajšnjih 86 študentov, po besedah dekana Ivana Krajnca bo na voljo vsaj okoli 130 študentom, če se bo država v pomanjkanju zdravnikov le odločila financirati študij v tolikšnem obsegu.

Kdo je gradil? Za novogradnjo medicinske fakultete na Taborskem obrežju, ki je skorajda v celoti energetsko samozadostna, je bil izbran konzorcij Begrad-Granitom, ki je izvedel vsa gradbeno-obrtniška in instalacijska dela. Skupaj za gradnjo objekta ter dobavo in montažo opreme je skrbelo okoli 30 podizvajalcev. Kot so takrat dejali v Begradu, je bila gradnja nove stavbe Medicinske fakultete zelo pomemben projekt. "Gre za enega največjih gradbenih poslov Begrada, ta projekt pa je tudi eden največjih projektov na področju visokih gradenj v slovenskem merilu," so zapisali.

Dela so se začela junija 2011, potem ko so tedanji predsednik Republike Slovenije Danilo Türk, rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj ter dekan Medicinske fakultete Univerze v Mariboru Krajnc ob sodelovanju direktorja podjetja Begrad, Franca Panjana, in direktorja Granita, Petra Kosija, 20. 6. 2011 postavili temeljni kamen. Slovesen podpis pogodbe se je odvil nekaj dni pred tem, 8. 6. 2011.

Prvi v Evropi Izjemno novost po besedah dekana predstavljajo virtualne anatomske mize. "Poučevanje anatomije se s preparatov postopoma seli v virtualni svet, kjer si lahko študent podrobno ogleda sleherno strukturo v telesu, in to vedno znova in znova. Virtualne anatomske mize v vrednosti 140 tisoč evrov smo za potrebe pedagoškega procesa kupili kot prvi v Evropi," je povedal.

Med drugim so kupili tudi pet najsodobnejših ultrazvokov za diagnostiko prebavil, srčno in žilno diagnostiko, diagnostiko gibalnega sistema in ginekološko diagnostiko, prav tako imajo najsodobnejše endoskope za preglede prebavil, za ginekološke preglede in posege.

V novih prostorih bodo pospešeno uvajali tudi telemedicino. V veliki predavalnici je tako omogočeno snemanje predavanj in njihovo posredovanje v druge medicinske centre in obratno – študentje bodo lahko neposredno spremljali delo v operacijskih dvoranah. Za najsodobnejšo pedagoško in raziskovalno opremo smo namenili okrog pet milijonov evrov.

Kdo je plačal? Investicijo je v glavnem financirala Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Celoten projekt novogradnje medicinske fakultete je vreden 41,7 milijona evrov, od tega je Mestna občina Maribor prispevala zemljišča, odkup stanovanj pa je financiralo tedanje Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.

Ministrstvo oziroma država je za izvedbo projekta prispevala 15 odstotkov sredstev, Evropska unija pa 85 odstotkov. "Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru je iz lastnih sredstev pokrila razlike, ki nastajajo ob izvedbi projekta in jih ni bilo mogoče predvideti," pa je pojasnil predsednik gradbenega odbora Zdravko Kačič in spomnil, da so zapleti ob izboru izvajalca gradbeno-obrtniških in investicijskih del začetek gradnje zavlekli za dobri dve leti.

Ne spreglejte