Sreda, 5. 12. 2012, 21.01
9 let
Urbanija: Türkova radikalizacija odnosa z RKC je bila nerazumna

Fakulteta za uporabne družbene študije je pripravila okroglo mizo, na kateri so razpravljali o nedavnih predsedniških volitvah in o aktualnih političnih razmerah v državi.
Urednik na Planet TV Uroš Urbanija je dejal, da so volitve, glede na množico preostalih dogodkov, skoraj že šle v pozabo. Kot je pojasnil, je bil izid takšen, kot so ga napovedale javnomnenjske raziskave, čeprav so se še na dan volitev pojavljale dileme, koliko volivcev je v zadnjih dneh od Boruta Pahorja prešlo k Danilu Türku. "Kot sem rekel, rezultat volitev je bil pričakovan in razumljiv," je poudaril.
"V primerjavi z Janezom Drnovškom in Milanom Kučanom ni znal voditi vsedržavniške vloge. V Türkovem štabu so razmišljali, da so te zadeve daleč od ljudi, a ljudje so se spomnili. Drugi razlog je, da so ljudje glasovali proti izjemno slabi politični etiki za tistega, ki ima videz najbolj poštenega. Govorim o videzu, saj obstaja namreč tudi afera Dimic, ki se ga vendarle ni tako prijela. Tretji razlog je, da Borut Pahor daje pri navadnih ljudeh vtis najbolj ljudskega, Türk pa je ljudskost oholo zaigral," je poudaril.
Tomšič je še poudaril, da je Türk po prvem krogu radikalno zaostril način nastopanja in začel intenzivno napadati vlado, kar je v njegovo kampanjo vneslo nekonsistentnost, ki je dala na koncu slabe rezultate. Prepričan je, da se mu je radikalizacija vrnila kot bumerang, saj je s tem namesto svojih aktiviral Pahorjeve volivce.
Glede kandidata SDS in NSi Milana Zvera pa se je Urbanija vprašal, ali si je sploh želel postati predsednik. Kot je dejal, je njegova žena Andreja Valič Zver pokazala veliko več energije, s katero bi lahko bila v kampanji bolj uspešna kot njen mož.
Urbanija je pojasnil, da bosta premier Janez Janša in Pahor zagotovo morala sodelovati, pri čemer meni, da Zoran Janković ne bo več dolgo sogovornik Janše na strani levice, ampak pričakuje, da se bo SD še okrepila. Glede Jankovića je še dejal, da ga čudi, da sploh še kdo podpira človeka, ki na tako sporen način vodi svoje posle.
Beseda je tekla tudi o protestih, ki se širijo po Sloveniji. Tomšič je pojasnil, da je težko napovedati, kaj se bo zgodilo v prihodnjih dneh, saj obstaja veliko neznank. Po eni strani je, tako meni Tomšič, mogoče, da bodo protesti usahnili, kar pomeni, da bi se potrdile teze tistih, ki pravijo, da so bili protesti umetno spodbujeni s ciljem pridobivanja političnih koristi, po drugi strani pa bi se lahko protesti tudi nadaljevali, še posebej če se bodo ekonomske razmere v državi spet zaostrile, "v vsakem primeru pa bo veliko odvisno od modrosti političnega razreda".
Prav zato meni, da se morajo leve in desne elite na oblasti izmenjavati. Tako se namreč poveča zavedanje direktorjev, da bodo morali prej ali slej odgovarjati za svoja dejanja, četudi so ravnali po nalogu politike. "Zavedati se morajo, da bodo odgovarjali sami, ne pa strici iz ozadja," je poudaril.