V sporočanju ne sme imeti prednosti osebna korist poročevalca, ampak resnica, je dejal ljubljanski nadškof Alojz Uran med mašo ob srečanju s katoliškimi novinarji.
To, da se katoliški novinarji tudi letos se srečujejo sredi molitvene osmine za edinost kristjanov, je po Uranovih besedah povabilo, da bi katoliška sredstva družbenega obveščanja služila namenu edinosti.
"Sveti oče s svojim sporočilom izraža veliko zaupanje v medije"
Kot je predstavil, je papež Benedikt XVI. za 43. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja, ki ga bomo obeležili čez nekaj mesecev, izbral naslov Nove tehnologije, novi odnosi. "Gotovo sveti oče s svojim sporočilom izraža veliko zaupanje v medije, saj lahko spodbujajo ozračje dialoga in zaupanja, kulturo spoštovanja, dialoga in prijateljstva. Zato naj bi razvoju novih tehnologij sledil tudi nastanek novih odnosov, ki bi prispevali k skupnemu dobremu," je dejal Uran.
"Že grški filozof Platon je opozarjal, da v sporočanju ne sme imeti prednost osebna korist poročevalca, ampak resnica, ki jo sporoča," je poudaril Uran in ob tem novinarje povabil, naj radikalno spoštujejo dostojanstvo človekove osebe, prispevajo k razširjanju resnice o človeštvu in jo branijo. Kot je poudaril, pa naj se izogibajo nevarnosti, "da bi mediji postali orodje ekonomskega materializma in etičnega relativizma".
Radio Vatikan program v slovenščini oddaja že 60 let
Zbranim je na srečanju spregovoril tudi urednik slovenskega programa na Radiu Vatikan jezuit Janez Sraka. Kot je predstavil ob 80-letnici delovanja radia, program v slovenščini oddajajo že 60 let, "kar pomeni 21.000 oddaj in 5400 ur govorjenega programa". Sicer na radiu vsak dan oddajajo notranji informativni dnevnik na 47 programih v 38 jezikih, slovenščina je med njimi najmanjši jezik.
Sraka: Poznavanje resnice vodi v moralno dobre odločitve
Po njegovem mnenju je v zadnjih letih prišlo do sprememb v razumevanju sredstev javnega obveščanja zlasti na področjih, ki so strokovno bolj zahtevna, kot sta napredek v znanosti in globalizacija. Strokovnjaki namreč sami približajo svojo stroko medijem, ki potem sporočajo tisto, kar strokovnjaki želijo. Ob tem je naloga medijev podajati sporočila tako, da se poslušalec čuti sprejetega, meni Sraka. Kot je dejal, je papež Benedikt XVI. ob obisku radia leta 2006 poudaril njihovo vlogo, ki je odkrivanje resnice. Tisto, kar človek spozna, je namreč pogoj za svobodno odločitev, zato poznavanje resnice vodi v moralno dobre odločitve, je poudaril Sraka.