Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
18. 8. 2012,
13.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 18. 8. 2012, 13.25

8 let, 8 mesecev

Türk za resno obravnavanje preteklosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik republike Danilo Türk je pred evropskim dnevom spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov poudaril, da je treba zagotoviti resno obravnavanje preteklosti.

Kot meni, je treba zagotoviti tudi spoštljiv odnos do žrtev vojn in minulega nasilja in paziti, da se v slovenski politiki ne udomačijo elementi avtoritarne ali totalitarne prakse. Türk je v sporočilu za javnost med drugim zapisal, da naj bo zgodovinopisje razbremenjeno ideoloških razlag in političnih kalkulacij. "Pieteta do žrtev vojn in totalitarnega nasilja mora biti prav to in nič drugega kot to - spomin na umrle in zavedanje o krhkosti človeškega življenja spričo groze smrti," je zapisal. Dodal je, da obstajajo številni boleči spomini, vsak pa da ima neodtujljivo pravico do svojih spominov.

"Krivice, storjene v preteklosti, je treba popraviti" Po mnenju predsednika je treba krivice, storjene v preteklosti, popraviti, kolikor je to mogoče. Po njegovih navedbah imajo namreč vsi mrtvi pravico do groba in spomina, vsi živi, ki so bili v preteklosti krivično prizadeti, pa imajo pravico do poprave krivic in ustrezne odškodnine.

"Obsojanje preteklih kršitev ne sme služiti za prikrivanje današnjih kršitev" Ob tem je izpostavil, da je zakon o popravi krivic, ki ga je DZ sprejel leta 1996, v največji meri že uresničen, uresničujejo pa se tudi vojni zakoni iz leta 2009. Vlada in DZ sta odgovorna za zagotovitev doslednega uresničevanja vseh teh zakonov, meni Türk. "Z veliko občutljivostjo se moramo odzivati na vse primere sistematičnega kršenja človekovih pravic in na vse pojave nestrpnosti do drugačnih," je še poudaril Türk. Kot pravi, je obsojanje preteklih kršitev človekovih pravic utemeljeno, vendar ne sme služiti za prikrivanje današnjih kršitev človekovih pravic.

Türk: Potrebujemo spoštovanje načela vladavine prava ... Poleg tega je treba spoštovati tudi pravosodje, je zapisal Türk, saj da izražanje nespoštovanja sodišč in slabitev sodne veje oblasti spadata med tradicionalne značilnosti totalitarne mentalitete. Poskuse izvršne oblasti, da bi obvladovala dejavnosti civilne družbe ali avtonomne institucije, kot so univerze in kulturne ustanove, je treba po njegovem prepričanju odločno zavračati.

"Potrebujemo spoštovanje načela vladavine prava, prebujeno civilno družbo, krepitev zavesti o pomenu avtonomnih ustanov in odgovorno, demokratično politično prakso. Vse to skupaj je imunski sistem družbe in z njegovo krepitvijo se bomo najbolje oddolžili spominu na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov 20. stoletja," je še zapisal Türk.

Ne spreglejte