Slovenski predsednik Danilo Türk je po srečanju s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem dejal, da v Zagreb ni prišel s posebnimi diplomatskimi pobudami, saj bo o tem razmislila nova slovenska vlada.
Z Mesićem pa sta se strinjala, da je sodelovanje med državama dobro, lahko pa bi bilo še boljše. Kot je pojasnil Türk, je njegovo načelno stališče glede odprtih vprašanj, da je za njihovo urejanje relevantno intenziviranje odnosov in sodelovanja, tudi z obiski, kot je njegov današnji. Mesić pa je menil, da je potrebno odprta vprašanja reševati strpno in s pogajanji, po potrebi pa tudi ob posredovanju tretje strani.
"Če je potrebno, naj nam pomaga tretji"
Türk je poudaril, da se strinja s predsednikom Mesićem, da je rešitev odprtih vprašanj potrebno iskati v okrepljeni dvostranski komunikaciji in po potrebi tudi s pomočjo tretjega, ter da se bo dvostranska komunikacija nadaljevala, ne glede na morebitni sporazum ob vključitvi tretje strani.
"Treba se je držati načela uti possidetis juris"
Po Mesićevih besedah je dvostransko sodelovanje dobro, vendar ozračje med državama ni v skladu s tem zaradi dnevnopolitičnih potreb. Strinjal se je s Türkom, da današnje srečanje ustvarja kontekst za lažje in konstruktivnejše urejanje odprtih vprašanj.
"Treba se je držati načela uti possidetis juris"
Türk je povedal, da sta se z gostiteljem dotaknila tudi vprašanja meje. Ob tem je poudaril, se je treba pri urejanju tega vprašanja držati pravila "uti possidetis juris" (novo oblikovane države naj imajo enake meje kot pred samostojnostjo). Kot je pojasnil, je torej potrebno upoštevati, da morajo teritorialne razmere ostati takšne, kot so bile ob nastanku držav, vse dokler vprašanje meje ne bo dokončno urejeno. "Omenjeno načelo ostaja aktualno in pomagalo bo nam v bodoče", je dejal Türk.
Türk poudarja vzajemno spoštovanje
Slovenski predsednik je poudaril temeljna načela, ki naj bi vodila sodelovanje Ljubljane in Zagreba v prihodnje. "Posebej bi poudaril princip vzajemnega spoštovanja, kar omogoča, da se odnosi na določenem področju dobro razvijajo. Poudaril bi tudi krepitev zaupanja med državama, ki bo lahko boljše in ga moramo izboljšati. In posebej bi poudaril prioritetnost naših odnosov za obe državi. Smo sosednji državi, za katere je prav, da pripisujeta druga drugi prioritetnost v pogledu splošnega mednarodnega sodelovanja."
Upa, da bo nova slovenska vlada razvila bogate stike s sosedo
Dodal je, da upa, da bo nova slovenska vlada razvila bogate in intenzivne stike s hrvaško vlado. "Želel bi, da se omenjeni kontakti intenzivirajo na vseh nivojih in da tudi naredijo pomemben prispevek k reševanju odprtih vprašanj", je dejal Türk. Dodal je, da sta se z Mesićem obsežno pogovarjala o približevanju Hrvaške EU, kar je v interesu Slovenije.
Nič o zahtevi, da Hrvaša ne bi prejudicirala meje
Mesić je novinarjem zanikal, da sta se danes s Türkom pogovarjala o pobudi francoskega predsedstva EU, o pisni izjavi Hrvaške, da v pogajanjih z unijo ne bo prejudicirala meje. Türk je dodal, da je slovenska vlada vključena v francosko pobudo, ter dejal, da bodo potrebni dobra volja in pogajanja v tej smeri, sam pa v omenjene pogovore ni vključen.
Sporazum Drnovšek-Račan pomemben zaradi modrosti
V odgovoru na novinarsko vprašanje, kako ocenjuje sporazum Drnovšek-Račan iz leta 2001, je Türk dejal, da gre za "pomembno indikacijo možnih pristopov k reševanju, tako glede vsebine kot procesa". "Omenjeni sporazum je ohranil svojo pomembnost zaradi modrosti, ki je botrovala njegovem nastanku in zaradi vsebine, ki ostaja zanimiva. Zato bi rad poudaril, da je, ne samo po mojemu prepričanju, ta sporazum relevanten," je odgovoril slovenski predsednik.
Žbogar za svoj prvi obisk izbral Hrvaško
Predsednika Türka je v Zagrebu spremljal tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki je slovenskim novinarjem povedal, da je za svoj prvi obisk v tujini izbral prav Hrvaško, medtem ko bo drugi prihodnji teden v Bruslju. Dodal je, da se bo takrat predvidoma ob robu zasedanja Severnoatlantskega sveta srečal s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem, ki se je danes mudil na obisku na Poljskem.
V času svojega prvega uradnega obiska na Hrvaškem se je slovenski predsednik srečal tudi s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem. Predsednik se bo sestal tudi s predsednikom hrvaškega sabora Lukom Bebićem in predstavniki slovenske manjšine na Hrvaškem. Na programu ima še predavanje z naslovom "Varnostni svet ZN danes in jutri".