Jože Tanko: "Razprava na kolegiju predsednika DZ je zopet pokazala, da si nova vladna koalicija predstavlja parlamentarno demokracijo kot samovoljno tolmačenje ustave, zakonov in poslovnika DZ."
Tanko je v sporočilu za javnost zapisal, da so poslanci SDS na predsednika DZ Pavla Gantarja 29. decembra lani naslovili zahtevo za sklic kolegija zaradi kršitev glede sklicevanja izrednih sej DZ in njegovih delovnih teles. "Konkretno smo izpostavili tri primere," je pojasnil Tanko.
Prvi primer kršitve sklicevanja izrednih sej
Po njegovih besedah je bil prvi tovrsten primer kršitve zahteva 25 poslank in poslancev SDS in SLS za sklic izredne seje DZ, ki je bila vložena 10. decembra lani in se je nanašala na predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini in predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb.
"Navedena zahteva je vsebovala vse formalne pogoje (ustavne in poslovniške) za sklic izredne seje državnega zbora, kar je ugotovila tudi zakonodajno-pravna služba DZ v svojem mnenju," je poudaril Tanko in ob tem dodal, da Gantar izredne seje vseeno ni sklical.
Drugi primer kršitve
Drugi primer kršitve poslovnika, tako Tanko, se je nanašal na zahtevo za sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko, ki so jo 12. decembra lani vložile poslanske skupine SDS, SLS in SNS z obravnavo točke Obravnava napovedi predsednika Odbora za zunanjo politiko Iva Vajgla v Beogradu o začetku izdajanja odločb brez zakonite podlage in izplačilu odškodnin t. i. izbrisanim.
Vajgl je kršil določila poslovnika DZ, ker ni sklical seje
Tudi v tem primeru je predsednik odbora za zunanjo politiko Vajgl, kršil določila poslovnika DZ, ker kljub vsem izpolnjenim materialnim in formalnim pogojem, ki jih določa poslovnik, ni sklical nujne seje delovnega telesa, je prepričan vodja poslanske skupine SDS.
Na podlagi česa se predsednik odloči, da je predlog slab?
"Sprašujemo se, na podlagi česa in katerih določil aktov lahko predsednik državnega zbora ali predsednik delovnega telesa oceni, da je predlog kvalificiranih predlagateljev vsebinsko slab, nesmiseln itd. in tega ne bo uvrstil na dnevni red?" je zapisal vodja poslancev SDS.
O vsebini predloga lahko odloča samo DZ in delovna telesa
Kot meni Tanko, je naloga predsednika DZ ali predsednika delovnega telesa, da oceni samo formalno izpolnjevanje pogojev zakonodajnega ali kakšnega drugega predloga. "O vsebini ne more samovoljno odločati ne predsednik državnega zbora ne predsednik delovnega telesa. Državni zbor in delovna telesa so namreč kolektivni organ in o vsebini odločajo z glasovanjem," je dodal.
Gantar bi moral na dnevni red uvrstiti tudi predloge SDS
Pri tem je izpostavil, da je Gantar na torkovem kolegiju na dnevni red korektno uvrstil odločanje o (nujnem) postopku vladnega zakona o delnem subvencioniranju delovnega časa. "Je pa nekorektno, da na sejo ni uvrstil odločanja o (skrajšanem) postopku dveh zakonov (zakonu o spremembah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in zakonu o spremembah zakona o DDV), ki jih je SDS vložila v zakonodajni postopek pred vladnim zakonom," je ocenil vodja PS SDS.
"Čas je, da ta koalicija prekine s samovoljo in kršitvami"
"To kaže, da želi koalicija z vsemi sredstvi, tudi s kršenjem ustave, zakonov, poslovnika in dosedanje prakse, preprečiti SDS, da predlaga svoje rešitve za učinkovito zmanjšanje posledic gospodarske krize," je zapisal Tanko. Kot je še poudaril, je čas, "da ta koalicija prekine s samovoljo in kršitvami in da nadaljuje dobro prakso prejšnjega mandata, da se sooči s predlogi SDS in na osnovi upoštevanja demokratičnih pravil podpre tiste predloge SDS, ki so boljši od koalicijskih".