Ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na novelo uredbe o zaščiti premoženja delov podjetij s sedežem na ozemlju nekdanjih republik SFRJ, ki jo je srbska vlada sprejela junija letos.
MZZ ugotavlja, da je novela uredbe v nasprotju z določbami priloge G sporazuma o vprašanjih nasledstva. Izvajanje omenjene novele uredbe bi po oceni MZZ "nedvomno povzročilo oškodovanje slovenskih pravnih oseb". Glede na očitne različne razlage priloge G sporazuma o vprašanjih nasledstva, je MZZ od srbske strani že zahteval sklic 3. sestanka stalnega skupnega odbora visokih predstavnikov, ki ga mora sklicati srbska stran.
MZZ je že pripravil osnutek protestne note
MZZ se je takoj, ko je bil seznanjen z vsebino sklepa srbske vlade, povezal z drugimi pristojnimi slovenskimi službami (predvsem s skladom za nasledstvo, visokim predstavnikom za vprašanja nasledstva, ministrstvom za finance in ministrstvom za pravosodje), da bi uskladili aktivnosti Slovenije za zaščito interesov slovenskega gospodarstva. MZZ je tudi pripravil osnutek protestne note ter ga poslal v usklajevanje omenjenim slovenskim ustanovam, ni pa še prejel ustreznih odgovorov.
MZZ v noti med drugim ocenjuje, da bi izvajanje omenjene novele uredbe nedvomno povzročilo oškodovanje slovenskih pravnih oseb in zato izraža pričakovanje, da bo Srbija ravnala kot pravna država in da bo do ureditve spornih vprašanj zamrznila izvajanje uredbe. Kot še napovedujejo na MZZ, bo minister Rupel omenjeno vprašanje izpostavil tudi na svojih srečanjih s predstavniki srbske vlade.
Gorenje in Iskra vlado že opozorila na sporno uredbo
Slovenski dnevnik Finance je danes poročal, da sta slovenski podjetji v Srbiji, Gorenje in Iskra, že opozorili vlado glede omenjenega vprašanja in že tedne čakata na pojasnilo MZZ. Slednji je v današnjem sporočilu za javnost še zapisal, da je ministrstvo obema slovenskima podjetjema, ki sta se na ministrstvo obrnili 3. julija, 17. julija pisno pojasnilo zgoraj navedeno stališče.
MZZ še pojasnjuje, da je ministrstvo z diplomatsko noto 20. marca izrazilo protest zaradi sprejetja srbskega zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o privatizaciji, ki je začel veljati 3. januarja letos. MZZ je v noti zapisal, da so določbe, predvsem 1. člen omenjenega zakona v nasprotju s sporazumom o vprašanjih nasledstva oziroma s prilogo G sporazuma.
Nova zakonodaja se že odraža v praksi
Ministrstvo je izrazilo zaskrbljenost, ker se nova zakonodaja že odraža tudi v praksi, saj so ga predstavniki slovenskih podjetij obvestili, da so se postopki za vračanje njihovega premoženja v Srbiji ustavili oziroma so bili vključeni v privatizacijski sklop. MZZ je v protestni noti še zapisal, da omenjena zakonodaja predstavlja kršitev sporazuma o vprašanjih nasledstva in splošnih načel mednarodnega prava. Kot je dodal, takšno ravnanje ni skladno s temeljnimi načeli prava EU, zato MZZ od Srbije pričakuje razveljavitev zadevne odločbe omenjenega zakona, so še sporočili z MZZ.