Študentska organizacija Univerze v Ljubljani zaradi "občutne podražitve" bonov za študentsko prehrano predlaga dvig državne subvencije za študentski obrok.
Kot so zapisali v sporočilu za medije, pozivajo študente k podpisu peticije za čimprejšnji dvig te subvencije, s katerim bi država omogočila prehranjevanje študentov "po sprejemljivih cenah".
ŠOU za dvig subvencije
Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani predlaga dvig državne subvencije, ker sama, kot so zapisali, nima neposrednega vpliva na oblikovanje cen študentskih bonov.
Podpis za izražanje nezadovoljstva
Po besedah študentskega ministra za socialo in zdravstvo ŠOU v Ljubljani Davida Božiča lahko s podpisom peticije študentje "izrazijo svoje nezadovoljstvo nad zvišanjem cen študentske prehrane in od države zahtevajo, da z dvigom subvencije študentom omogoči prehranjevanje po sprejemljivih cenah".
"Tako velik skok cen je nesprejemljiv"
Čeprav je bila podražitev bonov pričakovana, "saj se cene študentskih bonov v zadnjih dveh letih dejansko niso spremenile", je po Božičevih ocenah "tako velik skok cen nesprejemljiv". Povprečna cena bona za študentsko prehrano na področju, ki ga pokriva ŠOU v Ljubljani, se je po njihovih navedbah s 1. januarjem letos namreč dvignila za 0,80 evra in sedaj znaša 2,80 evra.
Peticijo lahko podpišete na prodajnih mestih bonov
Kot so sporočili iz ŠOU, lahko študentje peticijo podpišejo na vseh prodajnih mestih bonov za študentsko prehrano ŠOU v Ljubljani ter na fakultetah Univerze v Ljubljani in samostojnih visokošolskih zavodih.
Za SAS podražitev bonov lahko ogrozi socialni status študentov
V Samostojni akademski skupini (SAS) opozarjajo, da drastično zvišanje cen študentskih bonov lahko ogrozi socialni status študentov. SAS zato poziva vse odgovorne, da sprejmejo ustrezne ukrepe za zajezitev cen bonov. Po njihovo je problem mogoče rešiti že ob prvem predvidenem spreminjanju zakona o subvencionirani študentski prehrani.
Nekateri si brez bonov ne bodo mogli privoščiti zdravega in toplega obroka
"Po pomanjkanju štipendij, obveznosti plačevanja dodatnega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za študente nad 26 leti, odpuščanju študentov v javni upravi jih bo po žepu udarila še drastična podražitev študentskih bonov, brez katerih si mnogi izmed njih ne bodo mogli privoščiti zdravega in toplega obroka," je v sporočilu za javnost zapisal vodja poslanske skupine SAS v Študentskem zboru ŠOU v Ljubljani Matej Poklukar.
Višina subvencije bi morala biti bolj fleksibilna
V SAS si zato želijo, da bi odgovorni za področje subvencionirane študentske prehrane sprejeli vse ukrepe za znižanje prodajnih cen bonov v prihodnje. Hkrati opozarjajo, da bi višina subvencije morala biti bolj fleksibilna in bi se morala spreminjati glede na ceno obroka, ki ga določijo gostinci.