Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) študente opozarja na nevarnosti študentskih posojil oz. kreditov, ki jih v jesenskem času oglašujejo banke.
Ti namreč ne predstavljajo pomoči študentom, pač pa le poslovno ponudbo bank, prilagojeno študentski populaciji, pomenijo pa tudi podaljševanje finančne odvisnosti študenta, so zapisali na ŠOS.
"Posojilo predstavlja dodatno finančno obremenitev"
Študentsko posojilo po mnenju ŠOS predstavlja tudi dodatno finančno obremenitev v času odplačevanja posojila med študijem ali ob zaključku tega. Tedaj mlad diplomant še nima nujno stalnih prihodkov in zagotovljene socialne varnosti.
Primerjave iz tujine kažejo, da zadolževanje študentov vodi v upad deleža študirajoče populacije, ki prihaja iz socialno šibkejših slojev. To pa vodi "v socialno elitizacijo, ki mlade prej odvrača od študija, kot pa da jim ga približuje", so na ŠOS opozorili v sporočilu za javnost.
Po njihovih navedbah je zadnje čase v medijih mogoče zaslediti ponujanje ugodnih študentskih posojil. Nekateri zagovarjajo možnosti tega ukrepa kot morebitno pozitivno pridobitev za študente, "saj država ni zmožna oziroma ne želi štipendirati vseh študentov s primerno visokimi štipendijami". Poleg posojil, ki predstavljajo stalni nabor bančne ponudbe, se pojavljajo tudi težnje k prelivanju sredstev, namenjenih za štipendiranje, v posojilne sklade, čemur pa ŠOS ostro nasprotuje.
ŠOS: Posojilo tako ni študentska pomoč
Ob tem opozarja, da bi imeli številni študentje brez primerne socialne pomoči iz ekonomskih razlogov onemogočen dostop do visokega šolstva. Razlika med štipendijo in posojilom je po njihovem velika, predstavlja namreč ločnico med dejanskim financiranjem študentov in ustvarjanjem položaja upnik - zadolženec. Posojilo tako ni študentska pomoč, so prepričani v ŠOS. Če se študent odloči za odloženo obliko odplačila, ga namreč v primeru uspešnega iskanja prve zaposlitve "že obremenjuje relativno velik dolg, ki ga je treba odplačati".
Zadolženost diplomantov v Veliki Britaniji
Pri tem ŠOS navaja izkušnje iz Velike Britanije, kjer so uvedli šolnine in študentske kredite. Od leta 2009 je povprečna zadolženost mladih diplomantov okoli 23.000 evrov. Doba odplačevanja je med 15 in 25 let.