Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 1. 2009,
22.31

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 1. 2009, 22.31

9 let, 3 mesece

Slovenščina prvič redni učni predmet na italijanski šoli v Trstu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na nižji srednji šoli z italijanskim učnim jezikom Rismondo bodo v prihodnjem šolskem letu prvič v okviru rednega predmetnika nudili možnost izbire pouka slovenščine kot drugega evropskega jezika.

Vest je v sporočilu za javnost posredoval ravnatelj italijanskega večstopenjskega zavoda Iqbal Masih, pod okrilje katerega spada tudi šola Rismondo, Andrea Avon, ki poudarja, da se prvič na Tržaškem ponuja možnost študija slovenščine kot drugega evropskega jezika in torej vključitev tega jezika med redne učne predmete na kaki italijanski šoli. Šola Rismondo sodeluje z dvema šolama s slovenskim učnim jezikom Ta korak je omogočilo sodelovanje šole Rismondo z dvema šolama s slovenskim učnim jezikom, ki delujeta v Trstu: Nižjo srednjo šolo Sv. Cirila in Metoda in Didaktičnim ravnateljstvom Sveti Ivan, v okviru katerega deluje več otroških vrtcev in osnovnih šol. Omenjene šole so pred časom oblikovale mrežo in začele izvajati projekt, katerega cilj je bil spoznavanje krajevne stvarnosti in teritorija predvsem z ozirom na slovensko prisotnost na območjih tržaških predmestnih krajev Sveti Ivan, Lonjer in Katinara.

Poleg absolutne novosti, piše še v sporočilu za javnost, predstavlja vključitev slovenščine med redne učne predmete kake italijanske šole tudi korak, ki ima velik simbolni pomen, ki presega preprosto ugotavljanje funkcionalnosti pobude. Funkcionalnost je drugače vsem pred očmi spričo neustavljive družbene integracije med Italijo in Slovenijo, ki bo privedla do velike poklicne mobilnosti v prostoru ob meji, ki je ni več, kar bo od vedno večjega števila državljanov zahtevalo, da obvladajo oba jezika, kar morajo spodbujati predvsem šole, piše ravnatelj Avon.

"Proces bi se moral razširiti tudi na ostale krajevne šole" Po mnenju italijanskega ravnatelja gre za prvi korak razvojnega procesa, ki bi se moral razširiti tudi na ostale krajevne šole in še posebej na liceje, za katere spremembe na področju italijanskega šolstva predvidevajo, da bodo imeli šest smeri, od katerih bo kar na štirih predviden pouk drugega evropskega jezika.

Ne spreglejte