Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 10. 2012,
13.00

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 10. 2012, 13.00

9 let

Sindikat namesto odpuščanj predlaga druge ukrepe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Predlagamo, da se usposabljanja za mednarodno misijo za izvajanje nalog v Afganistanu, ki trenutno potekajo v Nemčiji, takoj prenesejo v Slovenijo."

To je eden od predlogov, s katerimi se je sindikat ministrstva za obrambo na današnji novinarski konferenci odzval na varčevalne ukrepe, ki predvidevajo zmanjševanje mase za plače za pet odstotkov na ministrstvu za obrambo. Omenjeni sindikat je predloge že poslal predsedniku republike in vlade ter obrambnemu ministru, njihov namen pa je preprečiti odpuščanje in nižanje plač. Kot je poudaril predsednik sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič, so že pred mesecem dni ministru posredovali nekatera vprašanja, ki so povezana z varčevanjem in zmanjševanjem mase za plače, včeraj pozno popoldne pa so dobili odgovor, iz katerega jasno izhaja, da v naslednjem letu 426 pripadnikom Slovenske vojske poteče pogodba o zaposlitvi. Zaradi varčevalnih ukrepov se jim ta najbrž ne bo podaljšala. Enote za vse mednarodne misije naj se usposabljajo v Sloveniji Po Milenkovičevem prepričanju je zagotovo mogoče najti še več primernejših ukrepov od tistih, ki jih predlagajo, da vendarle ne bi bilo treba odpuščati in zmanjševati plače. Kot že omenjeno, predlagajo, da se usposabljanje za izvajanje nalog v Afganistanu prenese v Slovenijo, kjer se že sicer usposabljajo enote za vse druge mednarodne misije. "En pripadnik namreč za tri tedne usposabljanja, torej za njegovo namestitev, prehrano, uporaba vadbišč in tako naprej, Slovenijo stane 1500 evrov. Ta sredstva bi lahko zmanjšali vsaj za polovico, če bi to izvajali v Sloveniji." Poleg omenjenega imamo po Milenkovičevih besedah ob stalni sestavi tudi tako imenovano rezervno sestavo, to je prostovoljna pogodbena rezervna sestava. "Ta ima sicer svoj, tudi strokovni namen, torej v določenih aktivnostih izpopolnjevati stalno sestavo na nalogah bodisi doma bodisi v tujini. Pa vendar moramo ob teh varčevalnih ukrepih poudariti, da nas en njihov pripadnik mesečno stane 390 evrov bruto, pri čemer on dobi 182 evrov neto ne glede na to, ali je bil vpoklican ali ne. To pa pomeni okoli sedem milijonov evrov na leto le zato, da imamo pogodbeno rezervo, ne da smo jih vpoklicali. Vsak vpoklic pa seveda stane dodatno."

Zmanjša naj se število pripadnikov prostovoljne rezerve Minister je, tako pravi Milenkovič, za naslednje leto sicer napovedal, da bo verjetno zmanjševal prostovoljno rezervo. "Mi pa apeliramo, da jo zmanjša v čim večjem segmentu, dokler ni zagotovljenih delovnih mest za tiste, ki so že v sistemu. Velika večina pripadnikov prostovoljne rezerve je namreč že nekje zaposlenih in torej imajo neka sredstva za preživetje, česar naši pripadniki nimajo."

Poleg tega je po Milenkovičevem prepričanju v ministrstvu za obrambo in tudi na vseh drugih ministrstvih še vrsta del in nalog, pri katerih bi lahko dodatno privarčevali, recimo tistih, ki jih izvajajo zunanji pogodbeni sodelavci. Kot primer je navedel Aktivo, ki je čistila vojaške objekte. "Danes tega sicer ne izvaja več, ker imamo drugega pogodbenika, je pa do začetka avgusta letos prejela 184 tisoč evrov. Ob tem pa imamo še vedno zaposlene nekdanje čistilke, torej kader, ki bi lahko in ki nekdaj je opravljal čiščenje raznih objektov."

Nadaljnja dva ukrepa, ki so jih predlagali, sta, tako poudarja Milenkovič, sicer za nekatere v slovenski vojski zelo nepopularna, vendar pa jim je po njegovih besedah treba zastaviti vprašanje, ali je upravičeno, da nekdo dobiva nekaj večjo plačo, drugi pa ostane brez službe. "V mislih imamo zlasti povečan obseg dela, za katerega smo že lani predlagali, da bi se izvajal v čim manjšem segmentu. V Slovenski vojski imamo namreč dve različici tega povečanega obsega dela, eno je oblika dodatka po zakonu o sistemu plač v javnem sektorju. Ta je v veliko manjšem obsegu, ker gre le za nadomeščanje zaposlenih. Večji segment pa predstavlja tisti, po katerem se izplačuje za dodatno povečano obremenitev na podlagi zakona o službi v Slovenski vojski. Gre za odzivne premestljive sile, sile za opravljanje neodložljivih nalog in tako dalje. Menimo, da bi se obseg teh moral zmanjšati."

Zadnji predlog pa je usmerjen na izplačevanje nagrad ob zaposlitvi ali podaljšanju pogodbe za pripadnike Slovenske vojske. "Mi smo že junija ministru predlagali, da bi se ta nagrada zamaknila in izplačevala na koncu pogodbenega obdobja. Danes se to izplačuje na začetku." Po Milenkovičevih besedah minister tega za zdaj ni sprejel.

Ne spreglejte