Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 2. 2018,
17.07

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,71

3

Natisni članek

Natisni članek

SDS vlada veleposlaništvo

Sreda, 28. 2. 2018, 17.07

6 let, 8 mesecev

SDS za preložitev imenovanja desetih novih veleposlanikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,71

3

SDS | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

Poslanska skupina SDS je danes predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika vlade Mira Cerarja, zunanjega ministra Karla Erjavca in predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Jožefa Horvata v dopisu pozvala, naj imenovanje desetih novih slovenskih veleposlanikov, ki naj bi službovanje začeli sredi poletja, prepustijo novi vladi.

Kot je v dopisu zapisal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, je vlada januarja letos po posvetovanju s predsednikom republike in na predlog zunanjega ministra določila predloge za postavitev desetih novih slovenskih veleposlanikov, ki naj bi službovanje začeli sredi poletja, torej v času nastajanja nove vlade.

Imenovanje veleposlanikov "neprimerno in neetično"

V poslanski skupini SDS menijo, "da bi bilo imenovanje in potrjevanje veleposlanikov s strani vlade, ki zaključuje svoj mandat, neprimerno in neetično". Ob tem so spomnili na besede ministra Erjavca, "ki se je v preteklosti že zavzel, da odhajajoča vlada ne potrjuje novih vodij diplomatsko-konzularnih predstavništev".

Vodja poslanske skupine SDS dodaja, da zakon o zunanjih zadevah v 17. členu med drugim navaja, da je veleposlanik postavljen za dobo do štirih let, ki se lahko podaljša, če razmere tako narekujejo, vendar ne za dlje kot dve leti. O podaljšanju odloči minister za zunanje zadeve.

Jože Tanko | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Člen 17.a zakona pa navaja, da se po določitvi predloga vlade kandidat za veleposlanika predstavi delovnemu telesu državnega zbora, pristojnemu za zunanjo politiko, ki o predstavitvi poda mnenje. Veleposlanika postavi in odpokliče predsednik republike z ukazom, ki se objavi v uradnem listu. Če ukaz o postavitvi ne bo izdan, predsednik republike o tem obvesti vlado.

Če razmere narekujejo, pa lahko zunanji minister vodenje diplomatskega predstavništva zaupa odpravniku poslov. Poverilna pisma v tem primeru izda minister. Če razmere tako narekujejo, se lahko postavi tudi nerezidenčni veleposlanik, ki je akreditiran v eni ali več državah oziroma mednarodnih organizacijah, so dodali v dopisu.

Ne spreglejte