Torek, 17. 3. 2015, 19.35
8 let, 8 mesecev
Sankcije za notranjo ministrico zaradi hišnih preiskav v DZ? (video)
Sodeč po izjavah po sestanku vodij poslanskih skupin o dogodkih prejšnjega tedna sproža tudi vprašanja avtonomije DZ v odnosu do drugih vej oblasti ter vloge in ravnanja notranje ministrice.
Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer je v zvezi s hišno preiskavo v prostorih poslanske skupine pred dnevi na predsednika DZ že naslovil protest zaradi "grobega posega v avtonomijo DZ, oviranja delovanja DZ in poslansko imuniteto".
Danes je potrdil, da je bil to tudi eden od povodov za srečanje vodij poslanskih skupin pri predsedniku DZ. Kot je dejal, so ti imeli svoja stališča in poglede, a so se strinjali, da se stvari preprosto ne bi smele dogajati tako, kot so se prejšnji teden.
Na zapisniku bi moralo biti navedeno, da se s postopkom ne strinjam, je dejal Brglez, ki pa priznava, da pravega protokola glede tega v DZ ta trenutek ni.
Vse skupaj je povezano tudi s tem, da je varovanje DZ delo policije, kar je po njegovih besedah sicer v nasprotju z zakonodajo.
Da bi bila lahko dolgoročna rešitev vprašanja, kako zagotoviti avtonomijo DZ v odnosu do preostalih vej oblasti, še zlasti izvršne, v tem primeru policije, tudi v sprejetju ustreznega zakona, ki bi bil po svoje nadrejen zakonu, ki ureja siceršnja pooblastila policije v odnosu do vseh drugih državnih organov, je pritrdil tudi Brglez.
Kratkoročno reševanje težav pa predsednik DZ veže na ugotavljanje, kaj se je zgodilo in kako to ravnanje presojajo tisti, ki so pravzaprav odgovorni zanj. Poizvedovanja v DZ je že opravil, odgovor notranje ministrice še čaka.
"Najverjetneje se bo treba posvetovati tudi s pravno stroko in na podlagi vsega tega presoditi, kaj je mogoče narediti," seveda v soglasju z mandatom, ki ga lahko dobi znotraj kolegija, je dejal.
Preiskovalci bi po njegovem prepričanju zadeve, ki jih iščejo, lahko našli na drugačen način, pri čemer je spomnil, da je ista preiskovalna ekipa šla tudi k predsedniku vlade, ki ni niti preiskovan in ni v postopku. "Vprašati se moramo, kakšno sporočilo pošiljamo v svet," je dejal Han.
Če je bilo vse prav, je pač bilo, "a tu ni bilo vse OK", je bil oster. Na vprašanje glede odgovornosti v tem primeru pa je odvrnil, da če se zgodijo napake, verjetno odgovarja "tisti, ki je najvišji". Verjame sicer, da zaradi tega interpelacija zoper notranjo ministrico ne bo vložena ter da lahko v normalnih postopkih ugotovijo, ali je bilo kaj narobe.
Na vprašanje, ali je to odstop ministrice, pa je Kustec Lipicerjeva odgovorila, da je to odvisno od tega, kaj se bo, če se bo, pokazalo glede procesa preiskav.
Poudarila je še, da so v poslanski skupini in na delovnem posvetu vodij poslanskih skupin zavzeli stališče, da je treba v okviru njihovega delovanja ščititi integriteto poslancev, avtonomijo DZ in upoštevati načelo delitve oblasti.
Glede morebitne interpelacije zoper ministrico je po mnenju Kustec Lipicerjeve preuranjeno govoriti. Treba je počakati na njena pojasnila, na podlagi katerih se bodo odločali, je dodala.