Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
1. 7. 2024,
9.56

Osveženo pred

4 mesece, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

Natisni članek

Natisni članek

obnova vodotok Slovenija poplave

Ponedeljek, 1. 7. 2024, 9.56

4 mesece, 1 teden

Sanacija vodotokov po lanskih poplavah končana, a to je le začasna rešitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10
Ljubno poplave tovornjak | Prebivalci območij, ki so bila prizadeta v lanskih poplavah, se zaradi sanacije vodotokov ne počutijo nič bolj varne.  | Foto PGD Radmirje

Prebivalci območij, ki so bila prizadeta v lanskih poplavah, se zaradi sanacije vodotokov ne počutijo nič bolj varne.

Foto: PGD Radmirje

Nujna sanacija vodotokov v okviru intervencije po veliki povodnji avgusta lani je končana, poroča Radio Slovenija. Sanacija je bila po besedah pristojnih uspešna, saj so več kot 800 kilometrov vodotokov, ki so jih poplave poškodovale, sanirali toliko, da so normalno pretočni. Gre sicer le za začasno rešitev, dolgoročna rešitev pa bi bila ureditev suhih zadrževalnikov, ki pa ji nekateri nasprotujejo.

Prebivalci, ki živijo ob vodotokih, so za Radio Slovenija povedali, da se zaradi opravljene sanacije vodotokov ne počutijo nič bolj varne. "Ne, čisto nič bolj varno se ne počutim, na prvi pogled je zdaj videti varno, videti je, da je vse dobro, se pa bojimo, da bomo spet ogroženi, ko bodo znova prišle obilne padavine," se glasijo izjave prebivalcev Rečice ob Savinji, ki so jih izbrisali s seznama za selitev. 

Urediti bi bilo treba suhe zadrževalnike 

Da se ne bi ponovila katastrofa z lanskega avgusta, bo na Koroškem, Gorenjskem in drugod po državi treba urediti hudourniške pritoke, popraviti jezove, zamenjati nekaj mostov, predvsem pa urediti suhe zadrževalnike, zlasti v porečju Savinje, brez katerih poplavne varnosti ne bo, je dejal Rok Fazarinc, gradbeni inženir, hidrotehnik in član sveta za obnovo po poplavah.

Številni ureditvi teh nasprotujejo. "Kot kmet ureditvi suhih zadrževalnikov nasprotujem, ker se moja kmetija prepolovi. Mislim, da bi se poplavna varnost lahko uredila z rednim čiščenjem rek, vodotokov," je povedal Jaka Orožim iz Braslovč. 

Fazarinc ob tem opozarja, da je vrag odnesel šalo, saj je, kot pravi, "Celje ob lanskih poplavah le za las ušlo katastrofi". 

Ljubno poplave tovornjak
Novice Ministrstvo podjetja poziva k hitrim dopolnitvam vlog za pomoč ob škodi po poplavah
Neurje v Švici
Novice Po neurjih na jugovzhodu Švice trije pogrešani
Boštjan Šefic
Novice Poplavna obnova: Kdaj se bodo prve družine lahko preselile, še vedno ni jasno
Ne spreglejte