Petek, 10. 5. 2013, 8.34
9 let
Rok Komel, vztrajni pripadnik vedno redkejše vrste lončarjev

Mednje sodi 47-letni Rok Komel iz Celja, profesor etnologije in zgodovine, ki pa ni le eden redkih predstavnikov tradicionalnega lončarstva, temveč tudi vsestranski umetnik, ki se ukvarja še s slikarstvom in poezijo. Ob obisku Žičke kartuzije smo se z njim pogovarjali v njegovem lončarskem in slikarskem ateljeju.
Komel je še dodal, da je razlika med tradicionalnim lončarstvom in moderno keramiko tudi v dimenzijah: pri klasičnem lončarstvu je šlo za večje izdelke, visoke tudi od 30 do 40 centimetrov, namenjene predvsem uporabni vrednosti, medtem ko gre danes pri lončarstvu za uporabno in okrasno vrednost. Kar pomeni, da so ti izdelki navadno manjši, ker so tudi potrebe danes drugačne. Lahko gre samo za posnetek lončarske dediščine, pomanjšavo, veliko le 10 centimetrov.
In kako torej nastane lončarski izdelek? "Iz kepe gline se na lončarskem vretenu oblikuje izdelek, vazo, skledo in podobno, nato se to suši in žge v peči na 1000 stopinjah. Potem se še glazira, navadno je to rjava, zelena, modra ali pa brezbarvna glazura. Po glaziranju pa se še enkrat žge na tisoč stopinjah," je postopek izdelave, ki se torej skozi zgodovino ni kaj bistveno spreminjal, opisal Rok Komel.
"Pri nekaterih serijah izdelkov gre za ponavljanje iste oblike, torej bolj za rokodelstvo, ko pa temu dajem svoj pečat, svojo izraznost, gre za neko umetniško nadgradnjo. Jaz si vse skupaj predstavljam sicer precej klasično: ko človek obvlada to rokodelstvo, torej lončarsko vreteno, potem se mu od tu naprej ponuja veliko izraznih možnosti, lahko tudi upošteva razne ideje iz preteklosti in jih po svoje preoblikuje in nadgrajuje. Drugo vprašanje pa je, kako je mogoče to plasirati naprej, da izdelek ne ostane doma v ateljeju."
Tako sva prišla do vprašanja, kako je danes mogoče solidno preživeti z lončarstvom, na kar je Komel le kratko in pomenljivo odgovoril: "Če bi bil to preprost način preživetja, bi bilo gotovo bistveno več lončarjev, kot jih je …" In vendarle je pojasnil, da si ob prodaji svojih lončarskih izdelkov v obliki poslovnih daril in s prikazi na terenu pomaga še s predavanji, delavnicami, razstavami itn.
Sicer pa Komel meni, da se slikarstvo in lončarstvo dopolnjujeta. Ne verjame namreč, da je mogoče zadeti formo in linijo brez risbe, obenem pa gre pri lončarstvu in keramiki za poslikavo, kar pa je spet bolj težko brez risbe in slike.
Kar zadeva motiviko njegovih likovnih del, se osredotoča na naravo, krajino in figuro, vendar pravi, da to težko opredeli kot neko realistično slikarstvo, impresionizem ali kakšno drugo likovno smer, kar pa zadeva tehniko, ustvarja predvsem v olju. Zanj je navdih, da motive, ki jih najde v določenem okolju, po svoje preoblikuje, takšnega navdiha pa je v idiličnem okolju Žičke kartuzije, ki se ji zdaj posveča, zagotovo dovolj.
Za njim je že nekaj večjih likovnih razstav, ki jih v zadnjih letih pripravljata skupaj z akademsko slikarko Ivano Andrič Todič, pripravila sta jih že okrog deset. Konec maja bosta odprla novo, v Železarskem muzeju na Teharjah, na kateri bo Komel razstavljal predvsem figure, nekaj pa bo tudi motivov iz Žičke kartuzije, medtem ko Andričeva po navadi na ogled postavi krajine, nekaj kolažev in včasih tudi figure.
Vendar še letos namerava izdati pesniško zbirko, ki jo pripravlja in bo podprta s fotografijami lončevine in slik. Sicer pa je motivika v njegovi poeziji podobna kot v slikarstvu, torej narava, zgodovina, oseben odnos do časa in minevanja.