Petek, 23. 5. 2008, 20.48
8 let, 8 mesecev
Rode s sodelavci iz kongregacije za redovnike prispel v Slovenijo
Z njim je na tridnevno ekskurzijo prišla tudi večina članov te kongregacije, so sporočili s Slovenske škofovske konference (SŠK). V nadškofijskem dvorcu v Ljubljani jih je sprejel ljubljanski nadškof Alojz Uran. Ob tem jim je nadškof predstavil najpomembnejše dogodke v življenju Cerkve na Slovenskem v zadnjih letih, med katere sodijo obhajanje prvega plenarnega zbora (1997-2002), vstop Slovenije v Evropsko unijo in Nato (2004), ustanovitev treh novih škofij (2006) in slovensko predsedovanje Svetu Evropske unije.
Nadškof je gostom tudi omenil, da so pred kratkim v Celju obhajali slovenski pastoralni dan, na katerem je bilo ovrednoteno prvo obdobje po zaključenem plenarnem zboru.
Spomnili so se prve slovenske sinode
Rode se je Uranu zahvalil za sprejem in omenil napoved prve slovenske sinode, ki se je kasneje preimenovala v plenarni zbor. Sinodalni proces se je namreč leta 1997 začel na njegovo pobudo v času, ko je nastopil službo ljubljanskega nadškofa.
"Šlo je za zgodovinski dogodek v Cerkvi na Slovenskem, saj so bile šele tedaj dane družbene in druge možnosti za sklic prvega zbora vseh treh takratnih škofij v Sloveniji. Proces je bil pomemben zato, ker so se verujoči z duhovniki in škofij v Sloveniji prvič povezali, skupaj iskali in razmišljali ter končno sprejeli zavezujoče smernice za prihodnost. Izpostavil je tudi pomen sodelovanja laikov v Cerkvi, saj bodo le-ti zaradi manjšega števila duhovnih poklicev imeli vedno večjo in pomembnejšo vlogo," piše v sporočilu SŠK.
Ogledali so si stolno cerkev in znamenito semeniško knjižnico
Gostje so si v navzočnosti rektorja Bogoslovnega semenišča v Ljubljani Franca Šuštarja in stolnega župnika prošta Jožefa Lapa ogledali ljubljansko stolnico sv. Nikolaja ter znamenito semeniško knjižnico. Rektor je predstavil umetniška dela v stolnici ter življenje in delo v semenišču, profesor Marijan Smolik pa semeniško knjižnico.
V Sloveniji je 30 od 40 sodelavcev kongregacije
Na Kongregaciji je zaposlenih približno 40 sodelavcev, v Sloveniji pa jih je skupaj s kardinalom Rodetom 30. Udeleženci prihajajo iz redovniških skupnosti iz različnih delov sveta in so v Slovenijo večinoma prišli prvič. Uslužbenci vsako leto odidejo na krajšo ekskurzijo in letos jih je kardinal Rode povabil v Slovenijo, je še sporočila SŠK.