Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
2. 12. 2011,
12.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 2. 12. 2011, 12.24

9 let

Razstava piskrov iz črne kuhinje v Erbergovih paviljonih v Dolu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Erbergovih paviljonih graščine Dol pri Ljubljani bodo v sredo, 14. decembra, ob 18. uri odprli razstavo piskrov.

Naredili so jih udeleženci Lončarske kolonije v Budnarjevi muzejski hiši v Zgornjih Palovčah nad Kamnikom v nedeljo, 16. oktobra 2011. Na koloniji je sodelovalo 15 ustvarjalcev, ki so iz gline izdelovali piskre na tradicionalni način na vretenu, nekateri pa so se dela lotili na sodobnejši in modernejši način. Te piskre so zdaj odžgali in jih bodo tudi razstavili.

Projekt, ki ga financira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja Razstava je del projekta Pisker iz črne kuhinje, ki ga delno financira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, ki ga izvaja Turistično društvo Kamn'k v sodelovanju z družbo Ila – dotik ustvarjalnosti. Razstava v Dolu je prva od štirih razstav, ki jih bodo pripravili v občinah Srca Slovenije, ena od teh razstav pa bo v letu 2012 na ogled tudi v Budnarjevi muzejski hiši.

"Veseli smo, da se je na naše povabilo pri ustvarjanju piskrov na najrazličnejši način odzvalo toliko lončarjev in lončark, ki se poklicno ali ljubiteljsko ukvarjajo z ustvarjanjem v glini," je povedala Alenka Hribar, predsednica Turističnega društva Kamn'k, ki je skupaj s Tatjano Hlačer spodbudila to zanimivo delo. "Izdelovalci so zasedli dvorišče in majhne prostore Budnarjeve muzejske hiše, ki se je izkazala za zelo primerno za tovrstno ustvarjanje. Prav v črni kuhinji nekdanje Matjaževe domačije so pri kuhi za ljudi in živino uporabljali lončene piskre, ki so jih postavili v kurišče peči."

Izdali tudi zloženko Osnovo projekta predstavlja zloženka, v kateri je strnjena raziskava o piskru. Pripravila jo je mag. Teja Hlačer, ki je povedala, da lončen pisker ali lonec spremlja človeka od začetka kulturne zgodovine "Lonec mu je služil za shranjevanje, prenašanje, peko, kuhanje sebi, družini in živini, za pranje perila in še za kakšna druga vsakodnevna ali redkejša opravila," pove etnologinja. Mag. Hlačerjeva dodaja, da ima vsak pisker tudi svojo zgodbo, od kod je prišel, za kaj in koliko časa se je uporabljal in podobno.

Spomladi še šest tematskih delavnic Z izvedbo lončarske kolonije in s štirimi razstavami se projekt Pisker iz črne kuhinje še ne bo končal, saj so mislili tudi na najmlajše. Spomladi bodo v sodelovanju z Vzgojno-varstvenim zavodom Antona Medveda iz Kamnika pripravili šest tematskih delavnic za otroke – Lonček kuhaj, na podlagi katerega bodo pripravili nov turistični program za otroke.

Ne spreglejte